Hafta Hafta Gebelik – 7. Hafta Gebelik

[Resim: hafta7.png]

Hamileliğin 7.haftasında yani gebeliğin 2. Ayında bebeğiniz ilk döllenmiş yumurta halinden 10 bin kat daha büyümüş, geçen haftaki halinden ise 2-3 kat daha büyük hale gelmiştir. Bu büyüme daha çok baş bölgesinde yoğunlaşır çünkü bebeğinizin kafası vücudundan daha hızlı gelişiyor. Aslında kafası değil de beyni hızla gelişiyor.

Hamileliğinizin 7.haftasında bebek gelişiminde gözle görülür bir artış görülür. Gebeliğiniz 7.haftasında dakikada 100 hücre hızıyla yeni beyin hücreleri oluşur. Bebekte yüz bölgesi daha da belirgin gelişmeye devam eder. Ağzı ve dili minicik bir şekilde oluşmaya başlar. Bacaklarda tomurcuklanma başlar. Kollarda geçen haftaki tomurcuklanma daha da büyür ve bir kürek şeklini alır. Eller ve omuzlar oluşmaya başlamıştır. Bebeğinizin hareketlerini hissetmenize daha birkaç hafta var ama kasları ve lifleri de bu hafta oluşuyor. Hamilelik sırasında ve sonraki 3 yılda bebeğinizin aldığı besinler hücrelerinin programlanmasında önemli rol oynayacak.

Gebelikte 7. hafta tiroit bezi gelişmeye devam eder. Merkezi nöral tüp, beyin ve omuriliğe ayrılır. Bebeğin beyni daha da büyür. Beyinden vücuda mesajları aktaracak sinir sistemi hücrelerini oluşturacak olan sinir hücreleri oluşmaya başlar. Beynin hassas ve birbirine bağlı ön, orta ve arka beyin bölümleri oluşmaya başlamıştır.

[Resim: züm.png]

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

Anne karnında 7 haftalık bebek boyu, yaklaşık 10-13 mm arası, yaklaşık bir fasulye veya küçük bir üzüm tanesi kadardır. Ağırlığı ise yaklaşık 2 gramdır

Kalp Atışı

Gebeliğinizin 7.haftasında sağ ve sol kalp kapakçıkları gelişmeye başlar. Kalbi geçen haftaya göre çok daha hızlı atar. Kalp dakikada bir yetişkinin iki katı olacak şekilde 180 atım yapar. Bebekte kan dolaşımı başlamıştır.

[Resim: 7haftahamile.png]

Anne Adayındaki Değişiklikler

Hamilelikte 7. Hafta da annedeki değişiklikler, bebeğe oranla son derece yavaştır ve dışarıdan hamile olduğu hala belli değildir. Bu süre içerisinde anne hiç kilo almamış ya da vermiş olabilmektedir. Bunun nedeni bulantılar olabilir. Gebeliğinizin 7.haftasında mide bulantısı nedenlerinden en önemlisi gebeliğe bağlı artan Beta HCG hormonudur. Mide Bulantısının; bebeğin organlarının oluştuğu ilk aylarda anne adayının her şeyi özellikle de zararlı olabilecek şeyleri tüketmemesi için oluşturulmuş bir mekanizma olduğu tahmin edilir. İlk 3 aydan sonra pek çok anne adayında bulantılar kaybolur ve yemek yeme daha düzenli hale gelir.

7 haftalık hamilelik belirtileri arasında yorgunluk hissi de  vardır. Bu dönemde yorgunluk hissindeki yoğunluğun olası sebepleri arasında; anne adayının bedeninde ki artan kan hacmi, progesteron hormonunun artışı ve embriyodaki büyüme gösterilir. Gebeliğinizin bu haftalarında aşırı duygusal olmanız devam etmektedir. Bazı yiyeceklere karşı tiksinme yaşayabilirsiniz. Veya bazı yiyeceklerden aşırı derecede canınız çekebilir. Siz yine de kontrolü elden bırakmadan beslenmenize dikkat edin. Smile

Hamilelikte bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Hafta Hafta Hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.