7 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 7 Aylık!

7 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 7 Aylık!
[Resim: 7ay.png]

 

7 AYLIK OLDUM!

Bebek keşfetme ve merak duygusunun oldukça tavan yaptığı bir aydayız.  Yeni gıda tadımlarıyla birlikte etrafında var olan nesneleri elleyerek onda yarattığı duyguyu hissetmek isteyebilirler. Gelişen el becerileriyle küçük boyutlu (ekmek parçası, kayısı gibi) besinleri tatmak ya da kaşık, çatal gibi nesneleri tutmak için kullanırlar. Ses tonlarını ayırt edebildikleri gibi bu ayda kızdığı şeyler için ağlayıp bağırabilir ve istedikleri şeyleri olması için inat edebilirler. Bebeğimizin uyku düzeni değişecektir. Önceden gece ara ara uyanan bebeğiniz artık gece boyunca aralıksız uykuyla enerjisini yeni günde yapacağı yaramazlıklar için toplar.

 

Hareket Zamanı

Özenle ve emekle bakıp büyüttüğünüz bebeğimiz artık bu ayında özgürlük alanını genişletmeye başlayacaktır. Emekleme girişimlerinin sonuca kavuşmasıyla peşinizde dolaşmaya ve istediği her yere gidebilecek ve istediği yaramazlığı yapacak sonunda. Emeklemeye başlayan her bebeğin emeklemeyi öğrenene kadar kendine özgü stilleri olur. Her anne gibi bu durumda telaşa kapılabiliriz fakat alacağınız önlemlerle bu hissi azaltmamız mümkün. Emeklemenin yanı sıra bebeğimizin oturma, uzanma ve dönme hareketleri fazlalık kazanır. Hareket alanının artmasıyla birlikte keşfetme duygusu da artacaktır. Keşfetmek için gittiği koltuk arkalarında duvardan ya da koltuktan destek alarak ayağa kalkmayı denemeye başlayacaklardır. Yüzüstü durumdayken oturur konuma gelebilirler.

[Resim: ay7.png]

7 Aylık Bebek Gelişimi

7 aylık olan bebeğimiz, destekle oturmaya devam edebileceği gibi desteksiz de oturmaya başlayabilir. Bu dönemde bebeğimizin kendi etrafında dönmesi iyice kolaylaşacaktır. Yüzükoyun dururken el bileklerinden destek alarak başlar.
Bebeğimiz etkileşim kurduğu kişileri dikkatle izlemeye başlar. Sebep – sonuç ilişkisi kurmayı öğrenir. Kol ve bacaklarınızla yaptığınız hareketleri taklit etmeye çalışır.

Bu dönemde bebeğimiz istediği her oyuncağa rahatlıkla ulaşır. Bunun için ellerini ve parmaklarını kullanabilir. Bir elindeki cismi diğerine geçirebilir ve elindeki oyuncağı sallayarak oynayabilir.
Bebeğimiz, kendisiyle oyun oynadığınızı anlar ve önceki aylara kıyasla sizlere daha çabuk yanıt vermeye başlayacaktır. Kendi ismini tanır ve çağrıldığında bakar. Kendi çıkardığı sesleri dinlediği gibi başkalarının çıkardığı sesleri de dinlemeye başlar. Tek heceleri söyleyebilir. Memnuniyetini ve şikayetini anlaşılır bir şekilde ifade eder. Azarlandığını ya da sevildiğini anlar ve ona göre tepki verir.
Bu dönemde bebeğimiz aile üyelerini tanır ve onları diğer insanlardan ayırt etmeye başlar. Çocukları büyüklerden ayırt eder. Bize bağlılığı artar.
7 aylık bebeğimizin merak duygusu artar ve artık her şeyi keşfetmek isteyecektir. Tehlikeli bir şeye yaklaştığında, sakin ve net bir “hayır”la onu durdurabiliriz.
Eline verdiğiniz küçük gıdalarla kendini besleyebilir. Henüz çıkarmadıysa ilk dişini yine bu dönemde çıkarabilir. Çıkmazsa da endişe etmeyin; zira bazı bebeklerin ilk dişini çıkarması 10. ayı hatta nadiren 13.-14. ayı bile bulabilir.
Bebeğimizle “Ce-eee” oynayabiliriz. Saklanıp çıkmamız onun büyük bir keyif almasını sağlayacaktır. Renkli kitaplar alabilir, birlikte bakabiliriz. Hayvanların çıkardığı sesleri taklit ederek öğrenme sürecine katkı sağlayabiliriz.

[Resim: ayy7.png]

Yemek zamanı geldiğinde, bebeğinizi diğer aile üyeleriyle birlikte masaya oturtabilirsiniz. Mama sandalyesinde sizi izlemek ve kendi öğününü yedirmek bebeğiniz için öğretici olacaktır. Bu dönemde ona bir bebek kaşığı da verebilirsiniz.
Ona uygun olarak hazırlanmış sofra yemekleri verebiliriz. Tabii böylesi besinlere başlamadan önce doktorunuzun onayını almış olmanız gerekir.
Bebeğimiz 7 aylık gelişimi döneminde bebeğiniz sürünmeye başlayabilir ve düşen objeler onun dikkatini çekmeye başlar. Bu dönemde bebeğimizin gelişimini oyunlarla destekleyebiliriz.

Ay ay bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Ay Ay Bebek Gelişimi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.