[single_loop]

Hafta Hafta Gebelik – 6. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik – 6. Hafta Gebelik
[Resim: hafta6.png]

Hamile olduğunuz haberini aldığınızdan bu yana çok heyecanlı duygular yaşıyor ve bebeğinizin ne durumda olduğunu merak ediyor olmalısınız. 6 haftalık bebek anne karnında hızla gelişmeye ve büyümeye devam eder. Hatta bu hafta sonunda 3 kat daha büyümüş olacaktır. 8 ay sonra bakmaya doyamayacağınız, kime benzediğine bir türlü karar veremeyeceğiniz bebeğinizin burun ağız ve kulakları bu haftada şekillenmeye başlıyor. Eğer rahminizin içine bakabilmek gibi bir şansınız olsaydı bebeğinizin minik kafasını ve üzerindeki küçük koyu noktaları yani gözlerini ve burnunu görecektiniz. Kafasının yanındaki küçük oyuklar ise kulaklarıdır. Kol ve bacak çıkıntıları oluşmaya başlar.
.
Gebeliğin 6. haftasında annedeki kan bebeğe göbek kordonu aracılığı ile plasenta yoluyla aktarılır ve kan bebeğin vücudunda gezinmeye başlar. Anne ve bebek arasında kan geçişi sırasındaki filtre sayesinde bebek ve annenin kan grubu farklı olabilir.

Bağırsakları gelişiyor ve ileriki haftalarda ciğerlerini oluşturacak olan doku ortaya çıktı. Hipofiz bezi ve beynin geri kalanı, kemik ve kaslarıda şekillenmeye başladı.

[Resim: nar.png]

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

Bebeğin başı ile vücudunun geri kalan kısmı aynı büyüklüktedir. 6 Haftalık bebek ultrason görüntüsünde bebeğin dizleri göğsüne, başı karnına bakacak şekilde klasik C şeklindeki cenin duruşu belirgin olarak görülebilir. Bebek annesinin karnında hamilelik boyunca bu şekilde duracaktır. Doktor 6. hamilelik haftasında da bebeğin baştan aşağıya kadar olan boyunu ölçer. Bu ölçüm CRL olarak adlandırılır. Hem hamilelik haftasının değerlendirilmesi açısından hem de bebeğin tahmini doğum zamanını verdiği için CRL ölçümü her ultrason muayenesinde yapılır.
Hamileliğin 6. haftasında bebeğin boyu yaklaşık 2,5-3,5 mm kadardır. Artık bir nar tanesi ya da mercimek büyüklüğünde diyebiliriz. Ağırlığı yaklaşık 1,5-2 gramdır.

Kalp Atışı

Bebeğin beyin yarım küreleri dahil beyni ve organları oluşmaya başlar. 6 haftalık bebekte kalp dakikada 150 kez düzenli bir ritimle atar. Bu da bir yetişkinin neredeyse 2 katıdır.

[Resim: 6haftahamile.png]

 

Anne Adayındaki Değişiklikler

Duygularınız da iniş çıkış yaşayabilirsiniz. Bu çok normal çünkü hormonlarınız çalışıyor ve hayatınızda büyük değişimler olmak üzere. Duygu yoğunluğuna hoşgeldiniz! [Resim: smile.png]

Bu aşamada hafif kanamalar görülebilir. Bu durum hamileliğin sorunlu olduğu anlamına gelmez. Fakat kanama düşük veya ektopik gebeliklerin ilk belirtisi de olabilir. Kanamanız varsa yine de doktorunuza bildirmeniz önerilir.
Hamilelik öncesi irice bir erik kadar olan rahim hamilelik boyunca normal boyunun 500-1000 katı genişler. Hamilelikte altı haftanın sonunda ise rahmin boyu, ilk halinin 2-3 katı kadar büyüyecek, yaklaşık bir elma boyutlarına ulaşacaktır. Bununla birlikte hamileliğin ilk haftalarından itibaren annenin metabolizmasında neredeyse 20-25 kata kadar çok hızlı bir artış başlar. Kalpten organlara ve deriye pompalanan kanın miktarında da yüzde 40 kadar büyük bir artış olur. Vücuttaki kan hacmi de yüzde 50’ye yakın bir oranda artacaktır.

Gebelikte 6. haftada annedeki değişiklikler dışarıdan bakıldığında fark edilecek şekilde olmasa da sizin fark edebileceğiniz gözle görülür değişikliklerdir. Bel bölgesinde yağlanma başlar. Göğüsler de hassasiyet, büyüme ve meme ucunda koyulaşma 6 haftalık hamilelik belirtileri arasındadır.

Hamilelikte bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Hafta Hafta Hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.