[single_loop]

6 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 6 Aylık!

6 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 6 Aylık!
[Resim: 6ay.png]

6 AYLIK OLDUM!

Bu ay bebeğimiz kucağımıza oturttuğumuz da başını ve sırtını dik tutabilir. Bu becerisi bebeğin sinir sisteminin sağlıklı geliştiğini gösteren bir ipucudur. Başını ve sırtını dik tutabilen bebeğimiz artık mama sandalyesine oturarak yemek yiyebilir. 6 aylık olan bebeğimiz sırt üstü yatırıldığında kendi kendine dönmeye başlar ve uzağındaki oyuncağa erişebilmek için sürünmeye çalışır. Bu emekleme denemelerinin başlangıcıdır. El becerileri de bu ay iyice gelişmiş olan bebeğimiz artık biberonu iki eliyle kavrayıp sütünü kendi içebilir. 

6 Aylık Bebeğin Dil Gelişimi

Bebeğimiz bu ay da önceki aylarda olduğu gibi seslere duyarlıdır. Sesin geldiği yöne doğru döner, kendisi ile konuşan kişiyi ilgiyle seyreder. 6. ayda babıldama başlar, “ba-ba, ma-ma” gibi iki heceli sesler çıkarır ve böylelikle ilk baba demiş olur. Bebeğimizin çıkardığı bu seslere karşılık vermek, taklit etmek dil gelişimini destekler. Bebeğimiz her hafta yeni yeni sesler çıkarabilir. Artık çıkardığı seslerle kendini daha iyi anlatmaya başlar. Mutluluğunu veya memnuniyetsizliğini sesler ile anlatamaya çalışacaktır.

6 Aylık Bebeğin Nörolojik Gelişimi

Bebeğimizin nörolojik gelişimi anne karnında başlar fakat doğumla birlikte daha fazla uyaranla karşılaşmasıyla birlikte hızlanır. Nörolojik gelişim bebeğimizin deneyimlerine bağlıdır. Bebeğimize doğru zamanda doğru uyaranlarla karşılaştığında beyin gelişimi de sağlıklı bir şekilde devam eder. Nörolojik gelişme bebeklerde ince motor, kaba motor ve dil gelişimini, ayrıca sosyal becerilerini doğrudan etkiler. Bebeğimizde nörolojik gelişiminin sağlıklı ve normal bir şekilde devam edip etmediği bu alanlardaki gelişimi ile takip edilebilir. 6. ay bebeklerde nörolojik gelişiminin hızlandığı bir dönemdir. Kavrama, dik oturma ve farklı sesler çıkarabilme gibi birçok gelişme bu aylarda gerçekleşir.

[Resim: ay6.png]

6 Aylık Bebek Sosyal Gelişimi

Bu ay bebeğimizin yabancıları ve tanıdıklarını ayırt etmeye başladığı dönemdir. Tanıdık yüzler gördüğünde heyecanlanır ve mutlu olur, tanıdık kişilerin yanında olmayı tercih eder. 6 aylık bir bebek yabancıların arasında huzursuz olur ve böyle bir ortamda anne-babasına daha fazla sokulabilir. Kendisi ile konuşan, oynayan, ona bakan kişi ile göz teması kurar. Bebeğimiz huzursuz oluyor diye yabancılarla karşılaştırmaktan kaçınmak yerine farklı ortamlara sokmak sosyal gelişimi için oldukça önemlidir.

6 Aylık Bebek Psikolojik Gelişimi

Bebeğimizin psikolojik gelişimi, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişim gibi birçok alanı kapsar. Bebeğimiz bu ay duygularını önceki aylara göre daha iyi göstermeye başlar. Sevdiği ve sevmediği şeylere verdiği tepkiler netleşir ve bizde anlamaya başlarız. Bebeğimiz duygularını çıkardığı seslerle de anlatmaya başlar. Bu ay bebeğimiz etrafındakilerden daha fazla ilgi beklemeye başlayabilir. Bu ilgiyi aldığında mutlu olur, alamadığında hoşnutsuzluğunu gösterir. Bebeğimizin çıkardığı seslerden duygusu anlaşıldığında mutlaka dile getirilmesi bebeğe duyurulması gerekir. Bu şekilde duyguları ve onları ifade edebilmeyi öğrenir.6. ayda bebeğimiz etrafındaki insanların etkinliklerine katılmak ister, insanlarla iletişim kurma hevesi ve ihtiyacı artar. Bizden ve bakım verenlerinden ayrı kalmak istemez. Bu kişiler yanından ayrıldığında ağlamaya başlayabilir.

Sosyal-Duygusal Gelişim

 • Tanıdıklarını ve yabancıları ayırt edebilir.
 • Oyun oynamayı sever.
 • Güler.
 • Göz kontağı kurabilir.
 • Duygularını göstermeye başlar ve diğer insanların duygularına tepki verir.

Dil Gelişimi

 • Duyduğu seslere kendisi ses çıkararak karşılık verir. Biri onunla konuştuğunda sırasını bekler ve      dinler, o kişi susunca sesler çıkarır.
 • “ba-ba, da-da” gibi sesler çıkarır.
 • Adına tepki verir.
[Resim: ayy6.png]

Bilişsel Gelişim

 • Etrafındaki eşyalara ve kişilere bakar
 • Eşyaları ağzına götürerek keşfeder.
 • “Banyo saati, mama saati” gibi rutinleri öğrenir anne baba söylediğinde anlar ve heyecanlanır.
 • Etrafına ilgisi artar, uzakta ilgisini çeken nesnelere uzanmaya çalışır.

Fiziksel Gelişim

 • Yatarken iki yöne de yuvarlanabilir, dönebilir.
 • Desteksiz oturabilir, başını ve sırtını dik tutabilir.
 • Nesneleri bir elinden diğerine geçirebilir.
 • Biberonunu iki eliyle kavrayıp sütünü içebilir.

6 Aylık Bebek Beslenmesi

6. ay bebeğimizin ek gıdaya başlayabildiği aydır. Önceki aylarda yalnızca anne sütüyle beslenen bebek bu ay anne sütü yanında ek gıdaları almaya başlayabilir. Ancak anne sütüne devam edilmesi gerektiği unutulmamalıdır, anne sütü hala bebeğin temel besin kaynağıdır. Ek gıdaya geçmeden önce bebeğin buna hazır olup olmadığı iyi gözlemlenmelidir.

Ay ay bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Ay Ay Bebek Gelişimi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.