Hafta Hafta Gebelik – 5. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik – 5. Hafta Gebelik
[Resim: hafta5.png]

Beklediğiniz adet gecikmesi ile birlikte erken hamilelik belirtileri olan bulantı, kusma, yorgunluk ve göğüslerde yaşanan hassasiyetin sebebinden emin olacağınız o müjdeli haftaya merhaba! deyin  Doğum kontrol testlerinin en iyi sonucu vermesi için tam zamanı. Adet görmeniz gerektiği halde görmediyseniz ve erken hamilelik belirtilerini yaşamaya başladıysanız, adetten 1 hafta/10 gün sonra yapacağınız doğum kontrol testi size neredeyse %99’a yakın doğru sonucu verecektir. %100 emin olmak için ise en yakın sağlık kuruluşundan kan testi yaptırıp kafanızdaki soru işaretlerini atabilirsiniz.

5.Haftada henüz hamileliğinizin erken döneminde, yani ilk 3 aylık bölüm olan ilk trimesterın başlarındasınız. Embriyonuz rahminizin derinlerinde inanılmaz bir hızla büyümeye devam ediyor. Bebeğiniz şu an bir susam tanesi boyutunda ve o susam tanesi üç katmandan oluşuyor.

  • Ektoderm; beyin, omurilik, sinirler ve omurganın gelişme gösterdiği katmandır. Deri, saç, tırnak, diş minesi, süt ve ter bezlerinin oluşumunu yine ektoderm katmanı sağlar.
  • Mezoterm, kalp ve dolaşım sisteminin meydana geldiği katmandır. Ayrıca kas, kıkırdak, kemik ve deri altı dokularının oluşmasını sağlar.
  • Endoderm katmanı ise; akciğerleri, bağırsakları, boşaltım sistemini, tiroidleri, böbrekleri ve pankreası şekillendirir. Bu hafta itibarıyla plasenta ve göbek bağı görevini yerine getirmeye başlar.
[Resim: susam.png]

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

Genel olarak fazlasıyla heyecanlı olan anne adayları 5 haftalık bebek ultrasonda görülür mü diye merak ederler. İlk ultrason, hamileliğin daha sağlıklı değerlendirilmesi için genellikle vajinal yapılabilir. Bunu istemez ve beklemek isterseniz doktorunuz anlayışla karşılayıp size 1-2 hafta sonrası için randevu verecektir. Bu haftada bebek hala hızla gelişen bir hücreler kümesi olduğu için ultrasonda minik beyaz bir nokta olarak görülür. 5 haftalık bebek ultrason görüntüsünde minicik bir kurbağaya benzer.
Hamileliğin 5. haftasında bebeğin boyu 1,5-2 mm, yaklaşık bir susam tanesi kadardır. Ağırlığı ise yaklaşık 1,5 gramdır.

Kalp atışı

Gebelikte 5. haftadan itibaren kalp atmaya başlar, ancak ultrasonda sesi duyulmayacaktır. Çalışmaya başlayan ilk organ olan kalp, bu hafta dakikada ortalama 90-100 atış yapar. 5 haftalık gebelik kesesindeki bebekte, beyin ve kuyruk arasındaki bölümde omurilik oluşmaya başlayacaktır.

[Resim: 5haftahamile.png]

Anne Adayındaki Değişiklikler

Uyku hali ve yorgunluk hissi anne adaylarının gebeliğin ilk haftalarında yaşadıkları belirtilerdendir. Bazı anne adaylarında hafif veya şiddetli mide bulantıları başlamış olabilir bu durumda sık ve az miktarda, baharatsız ve yağsız yiyecekler tüketmelisiniz. Mümkünse evde yemek pişirmeyin, çünkü bu haftalarda kokulara hassasiyet, bulantıların en önemli nedenleri arasındadır. Bulantı varsa sıvıları yudum yudum içmeniz ve bir bardak suyu bir saatte bitirmeniz sıvı alımı açısından yeterlidir. Bulantı ve kusmaların şiddeti artarsa, doktorunuzun önerisi ile bulantı giderici ilaçlara da başlayabilirsiniz. Bazı anne adayları ise hamilelik boyunca bulantı hissetmez bu anormal bir durum değildir, aksine sevinebilirsiniz 

Göğüslerde hassasiyet başlayabilir. Sık idrara çıkma ve aş erme gibi durumlar ortaya çıkabilir. Gebelikte 5. hafta belirtileri arasında aşırı tükürük salgısı da olabilir. Koku alma duyusunda aşırı hassasiyet olduğu için bazı yiyeceklerden tiksinme görülebilir. Ayrıca ağzın içinde metalik bir tat hissedilir.

Hamilelikte bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Hafta Hafta Hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.