[single_loop]

5 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 5 Aylık!

5 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 5 Aylık!
[Resim: 5ay.png]

 

5 AYLIK OLDUM!

Dört ile beşinci aylar arasında çoğu bebek ilk büyük kilometre taşına erişir: Baş kontrolü.

Bu ayın sonuna gelindiğinde, bebeğimiz otururken başını sabit tutmayı başarabilir. Bebeğimiz başını sağa sola çevirmeyi de öğrenebilir ki bu onun hareket eden cisimleri izlemesine ve farklı seslerin geldiği yönleri saptamasına olanak verir. Bebeğimiz tam olarak başını kontrol etmeyi öğrendikten sonra oturmak için gereken becerileri edinmiş demektir. Bebeğimiz büyüdükçe sırtüstü ve yüzüstü yatmaktan sıkılmaya başlayacak ve oturarak daha fazla zaman geçirmek isteyecektir. Bu ay ve gelecek ay bebeğimiz kendi başına oturmaya uğraşacaktır. Yerde yüzüstü uzanıp oyun oynarken, oyuncakları görmek için başını ve göğsünü yukarı kaldırması, boyun kaslarının güçlenmesine ve baş kontrolü kazanmasına yardımcı olacaktır. Bu egzersizler oturmasını mümkün kılan yararlı hareketlerdir.

Dönme

Bu aşamada bebeğimiz dönme girişimlerinde de ilerleme kaydetmeye başlayacaktır. Bu ayın sonunda, hiç yardım almadan her iki tarafa da dönmeye başlayacaktır. Bebeğimiz, önden arkaya ve arkadan öne dönmeyi öğrenince, gecenin ortasında bizim onu yatırdığınız sırtüstü pozisyonda kalmayıp dönebilirler. Böyle bir şey olursa, onu tekrar sırtüstü çevirmeye çalışmamalıyız.

[Resim: ay5.png]

Uzanma ve elle kavrama

Beşinci ayda bebeğimizin bir oyuncağa veya herhangi bir cisme uzanmaya çalıştığını fark edebiliriz. İlk başlarda oyuncağa sadece ulaşabilir ama ilk denemesinde onu eliyle tutamayabilir. Ama zamanla avucuyla bastırıp parmaklarını cismin etrafında kıvırarak daha büyük cisimleri tutmayı deneyebilir. Bebeğimiz bir oyuncağı tutmayı başarınca, iki eliyle kavrayıp keyifle sallayabilir. Sallanan oyuncaklar onun için hâlâ bebeğimizin eğlence kaynağıdır ve göz el koordinasyonunu daha da geliştirmesine yardımcı olur.

Zıplama

4 aylıkken bebeğimiz dik durmaktan, kucağınızda ayakta durmaktan ve zıplamaktan büyük keyif alır. Bebeğinizin zıplamaları normal gelişiminin parçasıdır ve kalçasına, bacaklarına ve ayaklarına herhangi bir zarar vermez. 5 aylık olduğunda bebeğimiz tüm vücut ağırlığını bacaklarına verebilir. Tek başına ayakta durmasına ve yürümesine daha çok vardır ama yavaş yavaş daha çok hareket etme yolunda mesafe kat edecektir.

[Resim: ayy5.png]

Fiziksel aktiviteyi teşvik etmek

Bebeklere yönelik satılan oyun aletleri, bebeğin oturma ve yürüme gibi yeni bir kilometre taşına erişmesine yardımcı olma amacıyla satılmaktadır. Ama bebeğimizin motor becerilerini geliştirmek için en çok ihtiyaç duydukları şey, yanlarında duran ve kendilerini dikkatle izleyen bir büyükle birlikte çevrelerini araştırmalarına ve filizlenmekte olan becerilerini uygulamalarına izin veren güvenli ortamda hareket özgürlüğüne sahip olmaktır. Oyun zamanı bebeğimizin kendisine bakan kişiyle sıcak iletişim içinde olması da fiziksel gelişimi için en temel unsurdur.

Ay ay bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Ay Ay Bebek Gelişimi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.