Hafta Hafta Gebelik – 4. Hafta Gebelik

[Resim: hafta4.png]

 

4. hafta gebelik belirtileri kendini gösterirken ve siz hamile olup olmadığınızı merak ederken, bebeğiniz kendine çoktan bir yer edindi bile. Gebelikte 4. haftanızda bebek oluşumu halen devam ediyor.
3.Haftanın sonunda rahminize olan yolculuğunu tamamlayan embriyo, 4. hafta gelişimini tamamlayabileceği sağlam bir yer aramaya başlar. Rahim içine tutunmak için çalışan embriyo, yerleşim esnasında ufak kılcal damar kanamalarına sebep olabilir. Buna yerleşme kanaması da denilebilmektedir. Bugünden itibaren 10. haftanıza kadar, bebeğinizin tüm organları gelişmeye hatta bazıları çalışmaya başlayacak.
[Resim: haşhaş.png].

Bebeğin Boyu

4 haftalık bir bebekte ultrason görüntüsü vajinal ultrason muayenesi ile alınabilir. Kese neredeyse haşhaş tanesi büyüklüğünde ve gelişimini tehdit edebilecek şeylere karşı en hassas halinde. 4 haftalık gebelik kesesi, amniyotik sıvıdan oluşur ve bebek bu kese içerisinde ortalama 1.5-3 mm’lik minik bir nokta şeklinde görülür.
Plasentanız oluşma sürecinde; bu haftanın sonunda kanınızdaki besinleri bebeğinize aktarmaya başlayacak.
Bu esnada, bebeğinizin içinde geliştiği amniyotik kese kırmızı kan hücreleri üretiyor. Bu şekilde plasenta devreye girene kadar bebeğinizi besleyecek.

[Resim: 4haftahamile.png]

Hamilelikte bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Hafta Hafta Hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.