[single_loop]

4 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 4 Aylık!

4 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 4 Aylık!
[Resim: 4ay.png]

 

4 AYLIK OLDUM!

Bebeğimiz büyüdükçe daha keyifli olmaya başlayan annelik, 4. ay itibariyle yeni heyecanları da beraberinde getirecek. Geçen ayda ilk kez sessiz harfleri kullanmaya başlayan bebeğimiz, bu ay “ba-ba-ba” gibi ardışık sesler çıkarmaya başlayacaktır. Bizim konuşmamızı, ağız ve dil hareketlerimizi dikkatle inceleyen bebeğimizin, bu sesleri çıkarmaya başlaması zihinsel gelişiminin bir parçasıdır. Temel seslerin bebek tarafından algılandığının bir göstergesi olan bu durum, konuşmanın ilk adımları sayılır. Dil gelişimini hızlandırmak için bebeğimizle konuşmaya, ona kitap okumaya ve şarkı söylemeye devam etmemiz gerekir. Bebeğimizin farklı sesleri duymasına yol açan bu aktiviteler, onun ilk kelimelerini bir an önce söylemesine yardımcıdır.

4 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğin ilk dişinin çıktığı da görülebilir. Ancak bu durum anne babanın da ilk dişlerini çıkardıkları döneme göre farklılık gösterebilir. Bebeğimizin ağzının sürekli olarak sulanmasına yol açan diş çıkarma süreci; bebeğimizin sıklıkla ellerini, biberonunu ya da diğer nesneleri ağzına götürerek, diş etlerini kaşımasına yol açar. Bazen haftalar boyunca devam eden bu süreçte bebek kendini huzursuz hissedebilir. Düşük şiddette ateş ve ishal de diş çıkarma belirtileri arasında yer alır.

Bebeğimizin hareketlerinin daha denetimli olmaya başladığı 4. ayda bebek, istediği nesnelere uzanabilir ve onları kavrayabilir. Elindeki nesneyi diğer eline geçirebilir. Geçen aya kadar herkese gülücükler saçan bebek, bu ay itibariyle yabancılara karşı huysuz davranabilir. Artık yetişkin bir insanın görebildiği her şeyi görebilen bebeğimiz, vücudunu bir taraftan diğer tarafa döndürebilir. Bu yüzden evde alınacak güvenlik önlemlerini arttırmak gerekebilir. Bebeklerin bir kısmında görülen gaz sancıları ve buna bağlı olarak oluşan ağlama nöbetleri ya da farklı bir deyişle kolik bebek, bu ay itibariyle son bulur.

4 Aylık Bebek Gelişimi

4. aya girilmesiyle birlikte geceleri daha uzun uyumaya ve gündüzleri daha aktif olmaya başlayan bebeğimiz, gün içinde rutinler oluşturulmasından hoşlanabilir. Uyandıktan sonra beslenmek, oyun oynamak, kitap okumak, tekrar beslenmek gibi ardışık eylemler, günlük rutin haline getirilebilir. Bebeğimizin heceler çıkardığı ve mırıldanmalarının arttığı bu dönemde onunla daha fazla konuşmak ve ona renkli kitaplar okumak hoşuna gidecektir. Bebeğimizin, dil ve zihinsel gelişimini destekleyen bu eylemler, aynı zamanda hem bebeğimizin hem de bizim keyifli vakit geçirmemizi sağlar. Duygularının daha fazla farkına varan bebeğimiz, hemen hemen her türlü memnuniyetsizliğini ağlayarak gösterir. Mutlu olduğunda vücut diliyle ve çıkardığı seslerle bunu belli eder.

Görme duyusunun son halini almasıyla birlikte, çok küçük nesneleri fark edebilir. Bu durum boğulma tehlikesine yol açabileceğinden, küçük objeleri bebeğin erişebileceği alandan uzaklaştırmak gerekir. 4. ay itibariyle işitme duyusu da son derece iyidir. Farklı bir ses algıladığında bunu dinlemek için susar ve o yöne doğru bakar. Kendisinin oluşturduğu sesleri de sürekli dinler. Duyduğu her sesi taklit etmeye çalışan bebeğimiz çıkardığı sesler bizim tarafımızdan da taklit edildiğinde çok eğlenir. Ani ve yüksek seslerden korkar. Daha sık gülücük ve kahkaha atan bebeğimiz mimikleri de gelişimini sürdürür. Anne, babasına ve diğer aile üyelerine karşı daha sevecen ve sıcak kanlıdır. Tanıdığı insanlarla vakit geçirmekten hoşlanır.

Bu dönemde bebeğimize egzersizler de yaptırabiliriz. Çoğunlukla kollarını ve bacaklarını çapraz yapmak, yukarı ve aşağı yöne hareket ettirmekten oluşan bu küçük eylemler, bebeğimizin eğlenmesini sağlayabilir. Sırtı desteklendiğinde bir süre kendi başına oturabilen bebeğimiz, yüzükoyun pozisyonda yatarken başını 90 derece ile kaldırabilir. Kollarıyla vücudunu destekleyerek göğsünü yerden kaldırabilir. Bu dönemde kırılmayan, küçük parçalar içermeyen yumuşak oyuncaklar tercih edilmelidir. Çok yüksek seviyede ses çıkaran oyuncaklar, onu korkutabilir. Ayrıca bebeğimizin her şeyi ağzına götürdüğünü göz önünde bulundurularak kolay temizlenen oyuncaklar tercih edebiliriz.

[Resim: ay4.png]

4 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Bebeğin doğumundan itibaren fiziksel gelişiminin değerlendirildiği bebek gelişim tablosu, bebeğin aynı cinsiyet ve yaş aralığındaki diğer bebeklerle gelişiminin kıyaslandığı araçtır. Bu tablo aracılığıyla hekim, 4 aylık bebeğin diğer bebeklere göre boyunu, kilosunu, boyuna göre kilosunu ve baş çevresinin uzunluğunu değerlendirir. Bebeğin gelişimine ait bu değerlerin tümü kayıt altına alınır ve bu bilgiler bir sonraki ziyaret sırasında eldeki verilerle kıyaslanır.

Bebeğimizin gelişimi, anne karnında başlar. Genellikle bebeğimizin anne karnındaki büyüme eğrisini takip etmesi beklenir. Bebeğin gelişiminde yavaşlama olması durumunda hekim bunu fark ederek, bebeğimizin uyku düzeni ve beslenmesi konusunda bize önerilerde bulunur. Doğumun ardından ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmesi gereken bebeğimizin, annede yeteri kadar süt olmaması durumunda doktora danışılarak, beslenmesi mama ile desteklenebilir. Uyku düzeninin oluşturulmasını kolaylaştırılması için hekim, bebeğin gece karanlık, gündüz ise aydınlık ortamda uyutulması ya da gündüzleri daha aktif zaman geçirmesi gerektiği yönünde önerilerde bulunulabilir.

Dört Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi Nasıl Olur?

Bebeğimiz hareket halindeki nesneleri uzun süre ile takip edebildiği dönemdedir. Bebeğimiz duyduğu sözcükleri anlamasa da onları algılar ve kendisi de benzer sesleri çıkarmayı dener. El ve parmaklarını çok daha iyi kullanır. Elindeki nesneyi vermek istemeyebilir. Değişik sesler ve faklı yüz ifadeleri bebeğimizin kahkahalar atmasını sağlayabilir. İlerleyen aylarda kendisi de bizden öğrendiği bu mimikleri kullanarak espriler yapmaya başlayacaktır. Aile içindeki kişilerle, yabancılar arasındaki iletişimi farklıdır. Çoğunlukla ilk kez gördüğü kişilere gitmek, onlarla zaman geçirmek istemez. Sevdiği kişi yanından ayrıldığında ağlayabilir. Bu dönemde bebeğimizin zihinsel gelişimini desteklemek için onunla uzun süre konuşmak, kitap okumak ve şakalaşmak gibi eylemler yapılabilir. Bebeğimiz, diş kaşıyıcı, çıngırak ve dönencelerle oynamaktan keyif alabilir. Ses çıkaran bir oyuncağı salladıktan sonra ona uzatmak, koordinasyon yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur.

[Resim: ayy4.png]

4 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Yüksek sesle kahkaha atabilen bebeğimiz, çıkardığı seslerin şiddetini de yükseltebilir ve ardışık sesler çıkarabilir. Bebeğimiz, yüzükoyun pozisyondayken kolları üzerinde vücudunu kaldırabilir. Otururken başını dik tutabilir ve elindeki hemen her şeyi ağzına götürür. Dişlerinin kaşınmasına bağlı olarak artan bu eylem, hijyen konusunda biraz daha dikkat etmemizi gerektirebilir. Yatarken vücudunu bir taraftan diğer tarafa çevirebilen bebeğimizin, görme yetisi bir yetişkinin yetisi kadar iyidir. İşitme duyusu da 4. ayın sonu itibariyle tamamen gelişmiş olur. Gaz sıkıntılarının çoğunlukla sona erdiği bu dönemde bebeğimizin uykuları daha düzenli bir hal alacaktır.

4 Aylık Bebeğin Sağlık Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

Bebeğin sağlık kontrolü için doktor, öncelikle bebeğin kilosunun, boyunun ve baş çevresinin ölçümünü yapar. Elde edilen verileri bir önceki ayın verileriyle ve bebek gelişim tablosundaki değerlerle kıyaslar. Bebeğin genel gelişim durumuna göre aileye sorular sorar ve önerilerde bulunur. 4 aylık bebeğin genel sağlık durumunun değerlendirilmesi ve aşılarının yapılması için hekime gelinmeden önce doktora danışılmak istenen soruların bir kağıda yazılması, ebeveynlerin akıllarında bir soru işareti kalmaması için önemlidir.

Ay ay bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Ay Ay Bebek Gelişimi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.