[single_loop]

3 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 3 Aylık!

3 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 3 Aylık!
[Resim: 3ay.png]

3 AYLIK OLDUM!

Günden güne anneliğimizin daha keyifli bir hal aldığı 3 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğimiz, zihinsel ve fiziksel gelişimi hızla devam eder. Bu dönemde ellerinden tuttuğumuzda dik durabilen bebeğimizin, işitme duyusu da oldukça gelişmiştir. Bu ayda bebeğimiz, tanıdığı sesleri duyduğunda heyecanlanarak tepki verir. Bizim sesimize gülümseme ya da heyecandan kaynaklanan çığlık sesiyle karşılık verebilir. Tanımadığı seslere karşı merakı da artmıştır. Görme duyusu, günden güne iyileşen bebeğimiz, artık yakın ve uzak mesafedeki objeleri, kontrast renklerde olmasa bile algılayabilir. Yalnızca pastel ve parlak renkleri değil hemen hemen tüm renkleri algılamaya başlamıştır. 

2. ay anne sütü ve mama arasındaki farkı algılayabilen bebeğimiz tat alma duyusu, 3 aylık bebek gelişimi döneminde bir adım öteye taşınır. Gelişen koku duyusuyla birlikte hoşuna gitmeyen kokuya sahip mamaları reddeder. Ayrıca bebeğimizin hoşuna gitmeyen kokular, kendisini huzursuz hissetmesine yol açabilir. Yaklaşık 3 saatte bir emzirilmesi gereken bebeğimiz, eğer iştahlıysa daha sık beslenmek isteyebilir. Anne sütünün yetmediği durumlarda henüz katı gıdalar için çok erken olduğundan, hekime danışılarak mama takviyesi yapılabilir. 3 aylık bebeklerde uyku düzeni henüz tam olarak oturmamış olsada, gündüzleri daha uyanık ve aktif geçirirken geceleri daha uzun süre ile uyumaya başlar. Elleri ile oynamaktan keyif alan bebeğimiz parmakları ile yapabildiklerini keşfettiği 3. ayda, hemen her şeye dokunmak isteyecektir. Dokunulduğunda ses çıkaran oyuncaklar bu dönemde ilgisini çekebilir. Sosyal olarak da gelişimi süren 3 aylık bebeğimizin sıklıkla göz teması kurduğu, gülümsemeye bilinçli olarak karşılık verdiği, yüzümüze dokunmak istediği de görülebilir.

3 Aylık Bebek Gelişimi

Dokunma, tutma ve kavrama becerilerinin hızla gelişim gösterdiği bu dönemde bebeğimiz, oyuncaklarını kısa süreli olarak elinde tutabilir ve sallayabilir. Yüzümüze dokunarak, bizi inceler. Ellerinden tuttuğumuzda kısa bir süre için vücudunu dik tutar. Bebeğimizin, gelişen tutma ve kavrama becerisiyle birlikte dokunduğu objelerin sayısı artar. Ellerini ve nesneleri ağzına götürerek, onları daha iyi tanımaya, bağlantı kurmaya çalışan bebeğimizin sağlığı için hijyen konusuna ve özellikle yutabileceği küçük nesnelere dikkat edilmelidir. Dokunmanın bu kadar gelişmiş olmasının nedenlerinden biri de görme duyusunun bu dönemde çok daha iyi olmasıdır.

3 aylık bebeklerde görme yetisi, hemen hemen tüm renkleri ve şekilleri algılayabilecek kadar gelişmiştir. Farklı mesafelerdeki objelere rahatlıkla odaklanabilen bebeğimizde duyma yetisi de gelişir. Sesin geldiği yöne doğru kafasını çeviren bebeğimiz, tanıdığı seslerin kendisine doğru yaklaştığını fark etmesiyle sevinç çığlıkları atabilir. Bebeklerde, duyma yetisinin gelişimine bağlı olarak dil becerileri de gelişir. 3. ayın sonlarına doğru, içinde sessiz harf bulunan “agu” gibi heceleri söyleyebilir düzeye gelir. Memnuniyetini ve mutsuzluğunu mimikleriyle göstermeye başlar. Bu, aynı zamanda duygusal gelişiminin de bir göstergesidir. Bebeğimiz, artık hangi durumda ne gibi duygular hissettiğini algılamaya başlamıştır. Gündüz uykuları yaklaşık 3-4 saate kadar düşen bebeğimizin, gece uyku süresi artar ve geceleri yaklaşık 8 ila 13 saat kadar uyur. Bebeklerin gece ile gündüz arasındaki farkı ayırt edebilmesi için gece karanlık ortamda, gündüz ise aydınlıkta uyutulması önerilir.

[Resim: ay3.png]

3 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Bebeğin gelişiminin aynı yaş ve cinsiyetteki diğer bebeklerle kıyaslanmasını sağlayan bebek gelişim tablosu, hekimlerin sıklıkla kullandığı araçlardan biridir. Bebeğin ağırlığı, uzunluğu, boyuna göre kilosu ve baş çevresinin değerlendirildiği bu tablo sayesinde bebeğin fiziksel gelişimi değerlendirilir. Yapılan ölçümler tabloya yazılıp bebek gelişim tablosundaki büyüme eğrilerine göre değerlendirir. Bir önceki aylarda yapılan ölçümlerle kıyaslanarak bebeğin büyüme hızı kayıt altına alınır.

Üç Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi Nasıl Olur?

Artık 3 aylık bebeğimizin gelişimi, zihinsel açıdan son derece hızlıdır. Yalnızca ellerini değil, tüm vücudunu bilinçli olarak hareket ettirebilen bebeğimiz kafasını sesin geldiği yöne doğru çevirdiği ve tanıdığı kişilerin yanında sevdiği objeleri gördüğünde de gülümseme ya da sevinç çığlığıyla tepki verdiği görülür. Motor becerilerinin de geliştiği 3 aylık dönemde bebeğimizin, dokunmak ya da kavramak istediği nesnelere doğru uzandığı görülebilir. Bu ay içinde, bebeğimizin beyninde anı ve deneyimlerin depolanmaya başladığı söylenebilir. Ağladığında bizim dikkatimizi çekebileceğini ve gülümsediğinde benzer bir tepkiyle kendine yaklaşılacağının farkındadır. Bizle ve diğer insanlarla iyi vakit geçirebileceğinin farkında olan bebeğimiz, keyifli vakit geçirmek istediğinde etrafına sıklıkla gülücükler saçar.

Bu dönemde bebeğimizin zihinsel gelişimini desteklemek için onun yapamadığı, müzik aleti çalmak, bir nesneye vurarak ses çıkarmak gibi eylemleri yapmak faydalıdır. Onun erişebileceği yüksekliğe ses çıkaran, dönence gibi oyuncaklar asmak, etki ve tepki arasındaki bağlantıyı anlamasına yardımcı olur. Zamanla dönenceye asılı olan oyuncakların yerini değiştirmek, bebeğimizin zihninin güçlenmesinde rol oynar. Çıngırak gibi sallandığında ses çıkaran nesnelerin nasıl kullanıldığını gösterdikten sonra ona vermek de bebeğimizin zihinsel gelişimi için faydalı aktiviteler arasında yer alır. Ayrıca dil becerilerinin gelişimi için sıkça onunla konuşmak, ona şarkı söylemek faydalı olacaktır.

Üç Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi ve Becerileri

İlk iki ayın geride kalmasıyla birlikte bebeğimizin sosyal becerileri de artar. Çıkardığı sesler ve kullandığı mimik sayısı artar. Gülücükler saçan bebeğimiz, dilini sıklıkla dışarı çıkardığı ve bizim onunla konuştuğumuzda onun da sürekli ses çıkardığını gözlemleyebiliriz. Sohbet niteliği taşıyan bu eylemler, bebeğimizin 3. ayda gösterdiği sosyal gelişimin birer parçasıdır. Ayrıca kimse onunla ilgilenmiyor iken yaptığı ses ve dil çıkarma eylemleri, “gel benimle muhabbet et” çağrısı olabilir. Anne ve baba olarak bizi gayet iyi tanıyan bebeğimiz, bu dönemde yabancılardan korkmaz. Hemen herkese gülümseyebilir. Bebeğimiz, zaman zaman sosyal etkileşimde bulunmak ya da diğer bir deyişle ilgi çekmek için ağlayabilir

[Resim: ayy3.png]

Üç Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Önceki aylara göre hem zihinsel hem de bedensel olarak çok daha aktif olan bebeğimiz, 3 aylık dönemde başını desteksiz bir şekilde dik tutabilir. Yattığı yerden kafasını 45 derece açıyla kaldırabilir. Koltuk altından desteklendiğinde yürüme çalışması olarak kabul edilen, adım atma hareketlerini yapabilir. Sesimizi duyduğunda doğrudan cevap verebilir. Ellerini çok daha kontrollü bir şekilde kullanabilen bebeğimiz, parmaklarını uzun uzun inceler ve onları kullanmak konusunda tereddüt etmez. İki elini birbirine vurarak ya da eline verilen nesneleri sallayarak bilinçli olarak ses çıkarabilir. Görüş mesafesinin iyileşmesine bağlı olarak, etrafındaki kişileri daha net görür ve buna bağlı olarak kendisini daha güvende hissederek daha az ağlamaya başlar.

3 Aylık Bebeğin Sağlık Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

İlk 6 ay boyunca bebek, her ay düzenli olarak doktor ziyaretine götürülmelidir. Boy, kilo, baş çevresi ve boyun kiloya oranı gibi ölçümlerin yanı sıra genel sağlık taramasının yapıldığı doktor ziyaretleri sırasında bebeğin aşıları da yapılır. Doğumdan sonraki ilk iki ay boyunca bebeklerde olması normal kabul edilen göz kayması ve şaşılığın, 3. ayın sonlarına doğru kendiliğinden geçmesi beklenir. Bu gibi problemlerin varlığı halinde hekime danışılması gerekir.

Ay ay bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Ay Ay Bebek Gelişimi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.