23 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 23 Aylık!

[Resim: ay23.png]

23 AYLIK OLDUM!

Bebek  küçük bir topa vurabilir. Kelimeleri birleştirebilir. Vücudun altı farklı bölümünü isimleriyle tanımlayabilir. Giysisinin bir parçasını giyebilir. Bir resimdeki dört farklı nesneyi isimleriyle tanımlayabilir.
Bebeğimizin bu ayda stoklamaya, biriktirmeye ilgisi artacağından bazı eşyaları bir yerlere koyabilir ya da çantalarda biriktirebilir.

Reddetmek, karşı çıkmak, kendisinden istenilenin tam tersini yapmak artık 23 aylık bebeğimizin olmazsa olmazlarından.
Diş fırçalamak, ayakkabı giymek, duş almak, saç taramak, giyinmek gibi günlük işler evde savaş çıkarmasına sebep olabilir. Bu geçici bir süreçtir.
Bebeğimiz artık 50’den fazla kelime kullanabilir.
Hareket etmek hem motor becerileri geliştirmesine hem de bebeğinin eğlenmesine imkan sağlar.
Bu aylarda bebeğimiz sadece tek elini kullanıyorsa ikisini de kullanabilmesi için ona yardımcı olabiliriz. Böylelikle koordinasyonu daha çok artar. İpe boncuk dizme, iki eli çalıştıran en güzel aktivitelerden biri.
Bu dönemde bebeğimiz sol elini kullanıyorsa sağ elini kullanması için baskı yapmamak gerekir. Bu özgüvenini olumsuz etkileyebilir.

bebek

Öz bakım becerilerinin gelişebilmesi için bebeğimizin kendi işini kendisi yapmalı. Biz gerektiğinde destek olmalıyız.
Tekrarlamak öğrenmenin en önemli anahtarı. Bebeğimizin herhangi bir beceriyi elde etmesi için bazen çok kez tekrara ihtiyacı olabilir. Öğrenmek için bir diğer önemli faktör de eğlenmek şüphesiz.

Oyun parkında kaydıraktan kayma, salıncakta sallanma, bisiklet sürme, jimnastik, yüzme, spor eğitimleri ve hafta sonu yürüyüşleri bebeğin için harika seçenekler olabilir.
Bebeğimiz devamlı dikkatinin onda olmasını ve kendisiyle oyun oynamamızı istiyor olabilir. Ama bazı oyunları tek başına oynaması, tekrar etmesi, muhakeme ederek doğrusunu bulması gelişimi açısından çok yararlı. Birkaç kez birlikte oynadıktan sonra onu kendi haline bırakmalıyız. Yaptıkça, başardıkça bundan keyif alacağını göreceğiz.
Başarması için göstermeden destek olmalıyız. Lavaboya erişmesi için kucağımıza almak yerine, bir basamak koyalım üstüne çıkıp elini yıkayabilsin.
Bebeğimizi iyi beslemeliyiz. Abur cubur ile beslenen ya da çok aç olan çocuklar kendi potansiyellerine uygun şekilde oynayamazlar ve çabuk sinirlenirler.
Çocuğunun mutluluğu için yapabileceğin en iyi şey; onu sık sık kucaklayarak, öperek ve sarılarak büyütmek!

[Resim: ayyy23.png]

Farklı büyüklükteki toplar, itme-çekme oyuncakları, salıncaklar ve kaydıraklar bebeğimizin kaba motor becerilerinin gelişmesini sağlar.
Bebeğimizle koordinasyonunu artıracak oyunlar oynayabiliriz. Top oyunları bunun için en iyi seçeneklerden.
Bebeğimize hala anne sütü verebiliriz. Uzmanların önerisi 2 yaşına kadar devam edilmesi yönünde. Ancak ayrılık çanları yavaş yavaş çalıyor, hazırlanmakta fayda var.
Bebeğimize günde yaklaşık 1000 kalorilik sağlıklı bir beslenme düzeni uygulayabilirsin. Şimdilik onun için bu kadarı yeterli.
Bebeğimizin kendi kendine beslenmesine izin vermemiz bebeğin gelişimi açısından önemli
Bebeğimiz uykuya yatmadan önce 1 çay bardağı ya da 1 su bardağı süt içebilir. Bu dönemde artık gece beslenmesine ihtiyaç duymaz.
Bebeğin artık ortalama olarak 12-14 saat arasında uyur.
Bebeğimizin artık tuvalet eğitimi dönemine az kaldı. Bu konuda farklı ekoller söz konusu olsa da uzmanlar genellikle ideal dönemin 2-2,5 yaş arası olduğunu söylüyorlar ve 0-2 yaş döneminden önce tuvalet eğitimine başlamayı önermiyorlar. Tuvalet eğitiminin zamanlamasında bebeğin gelişimsel becerileri ve isteği önemli bir yer tutuyor.

Ay ay bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Ay Ay Bebek Gelişimi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.