22. Hafta Hamilelik – Su Kabağı

[Resim: hafta22.png]
Hamilelikte bebeğinizin sizi duyabildiği, tanıyabildiği ve sesinize tepki verebildiği haftadan merhaba!?
Gebeliğin 22.Haftasında bebeğinizin akciğerleri gelişmeye devam ediyor ve doğduktan sonra nefes almayı sağlayacak olan bir protein (sürfaktan) üretmeye başlayacak. El ve ayak parmakları, avuç içi ve ayak tabanlarındaki izleri oluşturacak olan epidermal deri gelişmeye devam eder. Cildin alt tabakasında kılcal damarlar vardır. Üstte ise lanugo adı verilen ince tüyler bulunur.

22. gebelik haftasında beyin hücreleri geliştikçe ve beyin tarafından bedenin tümünü sarmalayan sinir uçlarına sinyaller gönderildikçe duyu gelişimi de devam eder. Bu hafta dokunma hissi daha da gelişiyor. Refleks hareketler yerini farkındalığı olan bilinçli eylemlere bırakıyor. Artık yüzüne dokunurken ve göbek kordonunu tutarken daha bilinçli! Bu yeni deneyimler onu mutlu hissettiriyor olmalı.

Bebeğiniz sizin beslenme alışkanlığınızdan ve yediklerinizin tadından etkilenip tepkiler verebilir. Örneğin; siz tatlı bir şeyler yerseniz hareketleri artar. Yediğiniz her şey plasentadan geçiyor. Hamilelik döneminizde sebze, salata ve meyve çeşitlerinden ne kadar yerseniz bebeğinizin doğumdan sonra büyüme sürecinde bu yiyecekleri beğenip yeme olasılığı da yükselir.

Tepkiler sadece tatlara karşı değil. Artık yüksek sesli hareketli müziklerde de sıçrama şeklinde hareketler yapabiliyor. En iyisi ona klasik müzik tarzı dinlendirici müzikler dinletmeniz. Bu tip yavaş müzikler, bebeğinizin daha sakin olmasına katkıda bulunacaktır. 22. haftada bebek anne ve babasının sesini duyabilir. Onunla bol bol konuşursanız, doğumdan sonra sesinizi tanıma olasılığı çok yüksek. Sesinizi duymak onu rahatlatıyor ve sakinleştiriyor. Onunla sık sık konuşun ya da şarkı söyleyin. Böylece doğumdan sonra, sesinizi duyduğu anda sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin artık düzenli bir uyku ve uyanıklık döngüsü rutini var.

21.haftada yani geçen hafta bebeğinizin kemikleri, kırmızı kan hücreleri üretmeye başladı. Kırmızı kan hücreleri üretilirken bir yandan da, bilirubin adı verilen bir madde üretilir. Bu madde karaciğerden süzülüp idrar yolu ile atılır. Doğduğu gün bebekte bu madde hala atılmamış ise, vücuttan atılması için birkaç gün gerekebilir. Bilirubin birikimi ise, doğum sonrasında sarılığa yol açar. Bu durum genellikle bebek güneşe çıkarılarak ve bol bol emzirilip beslenmesi sağlanarak düzelir.

[Resim: 22haftahamile.png]

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

Hamileliğin 22. haftasında bebeğin boyu yaklaşık 28-29 santim, bir su kabağı kadardır. Ağırlığı yaklaşık 430-450 gramdır.

Anne Adayındaki Değişiklikler

Karnınızda içe doğru kapanmış şekilde duran bebeğiniz eğer gerilmek ve biraz doğrulmak isterse muhtemelen bunu hissedeceksiniz.

22 haftalık bebek kollarını, bacaklarını hareket ettirdikçe karnınızda kelebek çırpınışlarına benzer bir his duyabilirsiniz. Hareketleri daha erken hisseden anne adayları, bu haftadan itibaren biraz daha güçlü hissedebilir.

C Vitamini almanız bebeğinizin kemikleri, dişleri, kasları ve cildi için gereken kolajen oluşumunda önemli rol taşıyor.
Hamileliğiniz boyunca vücudunuzun her zaman fazladan sıvıya ihtiyacı olacak. Bu ihtiyaç vücudunuzun kan yoğunluğunu arttırmak, fetüsün kolay dolaşımını sağlamak ve amniyotik sıvının ideal değerlere sahip olmasını sağlamak için oluşuyor. Bu süreç boyunca günde en az iki litre su içmeniz gerekiyor. Eğer bu tüketim miktarı gece tuvalet ihtiyacınızı arttırıyorsa, sıvı tüketiminizi günün daha erken saatlerine kaydırabilirsiniz.

Hamileliğinizin 22.haftasında hormonların etkisiyle bazı kadınların cildinde tıkalı gözenekler ve sivilceler oluşur. Cildinizdeki sivilcelere sıkarak veya dokunarak müdahale ettiğinizde de daha çok artar. Doktorunuzun önereceği doğal cilt bakım ürünleriyle cildinizi düzenli olarak temizleyerek bu sorunu hafifletebilirsiniz.

Vücudunuzun şekli değişiyor; haftalar geçtikçe cildiniz esniyor ve artık eskisinden daha hassas. Bu dönemde cildinizin kuruluğunu ve tahriş olmasını önlemek için düzenli olarak nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.
Güneş ışınlarından uzak durun veya dışarı çıkmadan önce mutlaka yüksek koruma sağlayan güneş kremleri kullanın. Seçtiğiniz sabun, parfüm ya da deterjanın tarzı ürünlerin doğal olmasına dikkat edin.Kıyafet seçerken keten ya da pamuk gibi doğal kumaşlar tercih edin.

Hamilelikte bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Hafta Hafta Hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

 

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.