20. Hafta Hamilelik – Muz

[Resim: hafta20.png]
Minik mucizeniz karnınızdaki yaşamının yarısını tamamladı bile! Yani bu güzel dönemin 20.haftasına ulaştınız. ?
20 haftalık gebelikte bebeğin beyninin duyuları kontrol eden bölgesi hızla gelişiyor. Kız bebeklerin rahimi gelişiyor ve yumurtalıklarında ilkel yumurtalar oluşuyor. Erkek bebeklerde ise, testisler oluşmaya başlıyor. Bebeğinizin sinir hücrelerindeki artış yavaşladı ama şu an daha karmaşık bağlantılar kuruluyor. Hatta bebeğinizin sinirleri ve kasları, artık esnemekten keyif almasını sağlayacak kadar gelişmiş durumda. 20 haftalık anne karnındaki bebek ağzını düzenli olarak açıp kapayabilir. Dil çıkarma hareketi yapabilir. 
[Resim: muz.png]

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

Hamileliğin 20. haftasında kalp atışları güçleniyor. Bebeğinizin boyu 17-19 santim, bir muz kadardır. Ağırlığı yaklaşık 300 gramdır.

[Resim: 20haftahamile.png]

Anne Adayındaki Değişiklikler

20 haftalık gebelikte anne karnı giderek büyür. Artık kendinizi bir hamile gibi hissedersiniz.
20 haftalık gebelikte rahminiz büyük ihtimalle göbek hizanıza çıkmıştır. Bel çukurunuz azalmaya başlar. Sırt ve bel ağrılarınız devam edebilir.
20. gebelik haftasında kasık ağrılarınız artarak devam edebilir. Kalça ve karın bölgenize de vurabilen bu keskin ağrılar; rahmin büyüdükçe karındaki bağ ve kasları germesinden kaynaklanır.

Hamilelikte bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Hafta Hafta Hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

20. Hafta Hamilelik Gebelik Hesaplama, 20. Hafta Hamilelik Beta HCG, 20. Hafta Hamilelik kız bebek isimleri, 20. Hafta Hamilelik erkek bebek isimleri, 20. Hafta Hamilelik Hafta Hafta Gebelik.
] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.