2 Kişilik Oyunlar

08.11.2021
2 Kişilik Oyunlar

Çocuğun olduğu yerlerde oyun vardır. Belirli bir kuralı olamaz çünkü çocuklar yaşayarak, gerçekleştirerek büyürler. Öğrenmeyi, görmeyi, koklayarak oyunlaştırırlar. Oyunlar, karakteristik ve kişilik özellikleri oluşturan etmenlerden sayılabilir. Yazımızda çocuklarınız için eğitici, öğretici ve eğlendirici 2 kişilik oyunlar konusunu detaylıca ele alıyoruz.   

Çocuklar için oyunlar neden önemli?  

Sınırlı süre ve ödül mekanizması içerdiği için çocuklarda daha iyi öğrenim sağlayan oyunlar, sınıf ortamını eğlenceli hâle getirir. Sadece sınıfla sınırlı kalmaz. Teknolojinin getirdiği kolaylıklar sayesinde aileyle; eğitimle anlamlı vakitler geçirilebilir.    

Tasarımı yeterli, teknikleri iyi olan bir oyunun düzgün dil kullanımına, işlem yeteneklerine bariz katkısı vardır. Özetle psikolojik olarak çocuğa iyi gelen oyunlar, başarılı eğitim aracı olabilir.  

MentalUP zekâ oyunları  

MentalUP uygulaması eğitici oyunların başını çekmektedir. Nedeniyse çocukların eğitimine uygun, kaliteli içerik üretimindendir. Reklamsız çocuk zeka oyunu olarak ailelerin en sevdiği uygulamalar arasında başı çeken MentalUP’la aile bireyleri ikili düellolarda puan yarışı yapabilirler.  MentalUP adlı uygulamada yüzden fazla zekâ oyunu bulunuyor.   

İncelemek için: MentalUP Oyunları 

İçinde ne var?  

Çocuklar meraklıdır ve merakları hiç dinmeyecektir. Onlar yapıları gereği yeni bilgiler öğrenmekten mutluluk duyarlar. Soru işaretlerinin kaliteli biçimde cevap bulabilmesi için çocuğunuza uygulamayı verebilirsiniz. Öğrenmeden önceki ve sonraki bilgisini test edip eğlenebilirsiniz.  

çocuk ajan

Minik Ajan Yakalanıyor mu?  

Eğlenmek için her zaman sanal ortama ihtiyaç yoktur. Çocuğunuzun bir yandan eğlenip drama eğitimini geliştirmek istiyorsanız oyunu oynayabilirsiniz. Evde işinize yaramayan ipleri alıp istediğiniz zorluk derecesine göre ayarlayın. Çocuğunuza artık ajan rolünü verin. Siz bekçi olun ve onu gözlemleyin. Oyun, görsel-uzamsal zekâsına katkıda bulunacak.  

Saklambaç  

Klasiği yazmazsak olmazdı. Saklambaç bütün çocukların eğlenceli bulduğu oyunlardan birisidir.  

Kurallar basit, oynamak eğlenceli! Haydi, şimdi kim ebe? 

Ateş ve Su

Ateş ve Su serisi  

Ateş ve Su serisini internette vakit geçirenler bilebilir. Çünkü bir zamanların eğlenceli, arkadaşlıkları pekiştiren oyunudur. İki kişi oynayarak etkileşimi arttırabilir, cümle kurma yetisine katkıda bulunabilirsiniz. Özelliklerinden birisi mantık ve problem çözme becerisine katkıda bulunmasıdır.  

Evet – Hayır  

Listenin materyal gerektirmeyen fakat o kadar basit oyunu olan Evet – Hayır oyununun kuralları basit. Amaç hızlıca soruları sorarak karşıdakini şaşırtmaktır. Örneğin; ‘’Okula gidiyor musun?’’ sorusuna evet derse yanar. ‘’Gidiyorum’’ cevabını vermelidir. ‘’Üç kardeş misiniz?’’ sorusuna evet cevabını verirse hakkını kaybeder. Çocuğa katkılarından bahsedecek olursak, hızlı düşünme becerisini ve dikkatli olmayı öğretmektedir.  

Pet bardağa top  

Küçük bir sehpa, pinpon topu ve pet bardak ile oynayabileceğiniz oyunda, görsel-mekansal alanda planlama yeteneğini, konsantre olma, koordinasyon kurmak gibi becerilerinizi edinebilirsiniz.  

Sehpaların ikisi oyuncunun önüne yerleştirerek uzaktaki sehpaya pet bardağı koyun ve mesafe belirleyin. Süre tutun. Oyundaki amaç sehpaya topu çarptırarak diğer sehpanın üzerindeki pet bardağın içine topu atmaktır.  

Beraber Mandala Boyama  

Gerçek renklerle uğraşmak istiyorsanız mandala kiti satın alıp çocuğunuzla birlikte hayal gücünüzü geliştirebilirsiniz. Ortalığın dağılmasını istemiyorsanız onun çözümü bulunuyor. Cihazınızda uygulama mağazasına gidip yüzlerce Mandala uygulaması bulabilirsiniz. Mandalanın yararlarını anlatmaya gerek yok. Hayal gücü ve görsel zekâyı geliştirmekte üzerine yoktur.  

Tetris

Tetris  

1984 yılında yayınlanan Tetris oyunu gözümüze basit geliyor. Uzun yıllardır popüler rekabet turnuvaları gerçekleşiyor. Tetris basit, iki boyutlu oyun gibi gözükse bile diğer oyuncularla düellolara katılabilirsiniz. Çocuğunuzun hızlı düşünme becerisini, problem çözme yeteneğini hızlandırdıkça şaşırabilirsiniz.  

Tetris’in yararlarından birisi beyin gücünü arttırmasıdır. Tüm araştırmalar bu yöndedir. Hatta bazı hastalıklar tedavisine yardımcı oluyor.  

Music Tales  

Çocukların müzik ve işitsel zevklerini geliştirmeyi baz alıyor. Gizli kalan işitsel yeteneklerini öne çıkarırken aile bireyleriyle şarkı söyleyerek aile içindeki sosyal ilişkiyi geliştirmenize yardımcı oluyor.  

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.