[single_loop]

2 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 2 Aylık!

2 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 2 Aylık!
[Resim: 2ay.png]

2 AYLIK OLDUM!

Bebeğimiz dünyaya adapte olmaya devam ettiği dönemdir. Bu dönemde bebeğimizin uyku düzeni oluşmaya başladığı dönemdir. Daha fazla hareket eden bebeğimiz,  çevresine ve bize daha fazla tepki vermeye başlar. 2 aylık bir bebek, günde 8 ila 12 kez beslenir. Her hafta yaklaşık olarak 150-200 gr. kilo alır. İlk ayında yalnızca kontrast renkleri ve hareketli objeleri görebilen bebeğimizin gözleri, 2. aya gelindiğinde farklı objeleri algılayabilecek kadar gelişir. Pastel renkleri kolaylıkla algılayabilen bebek, canlı ve parlak renkli objelere karşı daha fazla tepki verir. 
.
Bizim görüntümüze ve sesimize coşkuyla tepki verebilir. Sesleri daha iyi algılayan ve ayıt edebilen bebeğimiz, uzun süre ile sessiz ortamda kaldığında kendini huzursuz hissedebilir. Dili de çoğunlukla dışarıdadır. Bunun sebebi, çıkan sesleri taklit etme istediğidir. Bu dönemde bebeğimizle bol bol konuşmak, onun dil becerileri ve zihinsel gelişimi için önemlidir. Yumuşak tondaki seslerden hoşlanır. Ani ve yüksek sesler, bebeğin kendisini tedirgin hissetmesine yol açabilir. Koku ve tat alma duyusu da gelişim gösterir. Farklı doğal kokuları kokladığında farklı tepkiler verir. 
.
Anne sütü ile biberonla verilen mama arasındaki farkı ayırt eder. Bu döneme kadar ellerini bir yumruk hâlinde tutan bebeğimiz, ellerini kullanma becerisi de tüm hızıyla gelişir. Ellerini uzattığında parmaklarını açar ve nesnelere dokunur. Özellikle bize dokunmaktan ve bizi tanımaktan keyif alır. Bıngıldak olarak bilinen kafatası açıklığı, bu ay içinde mevcut durumunu korusa da 3. aya gelindiğinde yavaşça kapanmaya başlayacak.

Bebeğin Boy ve Ağırlığı

2 aylık erkek bebeğin kilosu 3600 gram ile 6600 gram arasında değişmektedir. 2 aylık erkek bebeğin boyunun en fazla 63 cm, en az ise 53 cm olması beklenir.

2 aylık kız bebek için boy ve kilo değerleri daha düşüktür. 2 aylık kız bebeğin kilosunun en az 3500 gram, en fazla ise 6400 gram olması beklenir. 2 aylık kız bebeğin boyu ise en az 52 ile en fazla 62 cm arasındadır.

[Resim: ay2.png]

2 Aylık Bebek Gelişimi

Bebekle geçirilen ilk 4 haftanın ardından hem biz bebeğimize hem de bebeğimiz bize ve yeni geldiği dünyaya alıştı. Gece ile gündüz arasındaki farkı anlamaya başlayan bebeğimizin bu aydan itibaren 6 ila 10 saat uyuması normal kabul edilir. Bebeğimiz gündüzleri uyurken ortamı karartmamak ve çok sessiz olmamak, onun gece ile gündüz arasındaki farkı anlamasını ve geceleri daha derin uyumasını sağlayacaktır. Özellikle gündüz uyurken karanlık ortamda bulunmayan bebeklerin uyku düzeni oluşturmaları daha hızlı olur.
.
Doğumun ardından geçen 2. ayda bebeğimiz, sosyal bir beceri olarak gülümsemeye karşılık verir. Bu tepki bilinçlidir ve çoğunlukla karşısındaki gülümsediğinde o da gülümser. Onun gülümsemesine aynı şekilde karşılık vermek, onun oluşturduğu etkinin karşılık bulduğunu anlamasını kolaylaştıracaktır. Bu, bebeğimizin benlik oluşturması için oldukça önemlidir. Yüzükoyun yatırıldığında kafasıyla birlikte gövdesini de yaklaşık 45 derece açı ile kaldırabilen bebeğimiz, 2. ayın ortalarına gelindiğinde kafasını 90 derece kaldırabilir. Sürekli el ve ayaklarıyla oynayan bebeğin, dokunma duyusu da gelişimini sürdürmeye devam eder. Ellerine ve parmaklarına uzun süre bakar. Pastel ve canlı renkli objelere daha fazla dokunmak ister. Eliyle kavradığı nesneleri çoğunlukla sallar ve ardından ağzına götürür. 
.
El ve vücut hareketleri, geçen aya nazaran daha koordineli olsa da henüz tüm vücudunu kullanamaz. Bebeğimiz, ses duymaktan son derece keyif alacak için kendi de sürekli olarak ses çıkartmaya çalışacaktır. Sesine karşılık verildiğinde kendisiyle ilgilenildiğini anlar. Özellikle bizim sesimiz, onun kendisini güvende ve huzurlu hissetmesini sağlayacak. Zaman zaman mutluluktan çığlık atabilir. Huzursuz ya da mutsuz olduğunu ağlayarak belli eden 2 aylık bebeğimiz, kucağa alındığında sakinleşerek susabilir.

2 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Bebeğimizin genel sağlık durumunun kontrol edilmesini sağlayan araçlardan biri olan bebek gelişim tablosudur. Gebelik döneminde bebeğin gelişiminin takip edildiği tabloya bir hayli benzer niteliktedir. Bu tablo sayesinde bebeğin boyu, ağırlığı, baş çevresi, boyuna göre kilosu gibi parametreler, aynı yaş ve cinsiyetteki diğer bebeklere göre kıyaslanır.  Tüm bu değerlerin ortalama değerler olduğu unutulmamalıdır. Ve en önemlisi her bebeğin kendine has bir büyümesi vardır. Hepimizin zihnine yerleşmiş olan tombiş bebeklerden ziyade sağlıklı gelişim gösteren bebekler daha önemlidir. Yeni doğum yapmış  iş yükü artmış anneler olarak böyle olumsuz düşüncelerden uzak kalmamız daha sağlıklıdır. 
.
Bu dönemde bebeğimiz emerek ya da kucağa alındığında sakinleşir. Önceki aya kıyasla çok daha iyi bir dinleyicidirler artık. Kendisi ile ilgilenildiğinin bilincindedir. İşittiği sesleri anlamlandırmaya çalışır. Bizim sesini, diğer seslerden kolayca ayırt eder ve bu sesler, onun heyecanlanmasına ve hatta çığlık atmasına neden olabilir. Ona ismiyle seslenmek ve onunla uzun uzun konuşmak, hoşuna gidecektir. Sakin ve yüksek sesli olmayan müzikler dinlemek de hoşuna gidebilir. Önceki aya kıyasla daha fazla esneyen bebeğimizin, uyku süresi de uzar. Gündüzleri uyanık, geceleri ise uyuyarak geçirdiği süre artar. Gözleri çok daha canlıdır ve etrafında olup biteni sürekli olarak izlemeyi çok sever.

[Resim: ayy2.png]

İki Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi Nasıl Olur?

Bebeğimizin motor gelişimi bu dönemde hız kazanır. Hareketlerinin çoğu daha bilinçlidir. Vücudu desteklendiğinde başını kontrol edebilir. Sıklıkla kendi el ve ayaklarıyla ilgilenir. Parmakları sürekli hareket hâlindedir ve onları emmekten keyif alır. Ağlamak artık onun için daha bilinçli yapılan bir eylemdir. 
.
Acıktığında ya da farklı bir şeyden dolayı rahatsız hissettiğinde ağlayarak çevresindekilere durumu iletebildiğinin farkındadır. Farklı durumlarda, farklı şekilde ve şiddette ağlayabilir. Nesnelere uzanabilir, onları parmaklarıyla tutabilir. Heyecanlandığında çığlık atabilir, kol ve bacaklarını sallayabilir. Olayların sıralı bir şekilde geliştiğini algılayabilir. Seslere tepki verir ve sesin geldiği tarafa doğru başını ve hatta vücudunu çevirebilir.
.
Bu dönemde bebeklerimizin zihinsel gelişimini desteklemek adına onunla sıklıkla iletişim kurmak, onun verdiği tepkilere benzer şekilde tepki vermek çok önemlidir. Şarkı söylemek,  kitap okumak ve iletişim kurmak onun zihinsel gelişimini pozitif yönde destekler. Başının üzerine, onun erişebileceği mesafeye oyuncak ve dönenceler asılabiliriz. Bu tip oyuncaklarla vakit geçirmesi, onlara dokunması, dokunduğu nesnelerin dokusunu algılayabilmesi için onları ağzına götürmesi zihinsel gelişimi için faydalı olacaktır.

2 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Her bebeğin gelişimi bir diğerinden farklıdır. Bir bebeğin yapamadığını diğeri yapabilir bu yüzden kıyas yapılmamalıdır. 2 aylık olan bebeğimiz, genel olarak kendileriyle ilgilenildiğinin ve onunla iletişim kurulduğunun bilincindedir. Gündüzleri daha az, geceleri daha çok uyuyan bebeğimiz, ses çıkartmaktan ve sesine tepki almaktan çok hoşlanmaya başlar. Bu dönemde bebeğimizin yapabileceği şöyle sıralayabiliriz:
Yüzükoyun yattırdığızda başını ve vücudunu kısmen yukarı doğru kaldırabilir.
Ellerini ve ayaklarını sürekli hareket ettirir ve onları ağzına götürür.
Kendisine verilen cismi tutabilir ve onu sallayıp bırakabilir.
Tüm vücudunu kontrol edemese de hareketleri çoğunlukla bilinçlidir.
Gözleri daha canlıdır ve etrafını gözlemlemek onun en çok hoşuna giden aktivitedir.
Sesler çıkartarak kendisiyle ilgilenilmesini isteyebilir
Mutluluktan çığlık atabilir.

Ay ay bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Ay Ay Bebek Gelişimi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.