Hafta Hafta Gebelik – 19. Hafta Gebelik

[Resim: hafta19.png]

Gebeliğinizin 19.haftasındaki önemli gelişme; Bebeğinizin cilt yüzeyinde Vernix tabakası oluşmaya başlayacak. Hamileliğinizin son 3 ayında verniks tabakası en kalın halini alacaktır. Bebeğiniz doğduğunda ise bu tabakanın birazı hala vücudunda kalır. Verniks tabakası, bebeğin cildini amniyon sıvısının asitli yapısından korur ve doğum sırasında bebeğin doğum kanalı boyunca ilerlemesini de kolaylaştırır. Bebeğinizin cildinde yağ dokuları kalınlaşmaya devam eder. Bu yağ dokuları vücut ısısını korumasını sağlar. Doğumdan sonra da bebeği sıcak tutmaya yarar.

19. haftalık olan bebeğinizin göz kapakları ve üst dudağı da dahil tüm vücudu incecik bir tüy tabakası (lanugo) ile kaplanmıştır. Kas gelişimi devam ettikçe daha da güçlenmektedir. Kollarını hareket ettirmeye başladığı haftalardan beri şimdi adeta daha seri boks hareketleri yapabilir ve tekmeler atabilir. Hamilelikte 19. haftada duyuları daha hızlı gelişmeye devam eder. Bebeğiniz artık sesleri çok iyi duyabilir. Dışarıdan gelen yüksek seslerde, sıçrama şeklinde hareketli bir tepki verebilir. Ayrıca tat duyusu da bu haftada gelişmeye başlar. Bebeğiniz dilindeki tat tomurcukları tamamen gelişti ve amniyon sıvısının tadını alabilir.

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

Hamileliğin 19. haftasında bebeğin boyu 16-18 santim, iri bir domates kadardır. Ağırlığı yaklaşık 240-250 gramdır.

[Resim: 19haftahamile.png]

Anne Adayındaki Değişiklikler

Bu dönemde yani 19.haftalık hamile iken büyük olduğunuzu düşünebilirsiniz ama gelecek haftalarda daha da hızla büyüyeceksiniz.? Pozisyonunuzu değiştirirken ağrı hissediyor olabilirsiniz. Bu endişelenilecek bir durum değil. Ama ağrı dinlendiğinizde de devam ediyor veya şiddetleniyor ise mutlaka doktorunuzu arayın.

Avuçlarınızda kırmızılık gözlemliyor olabilirsiniz. Bu, östrojen fazlalığından kaynaklanıyor ve korkulacak bir şey yoktur. Cildinizde bazı bölgeler koyulaşabilir. Bunun nedeni de geçici pigment fazlalığı. Eğer bu kararmalar dudağınızda, yanaklarınızda ve alnınızda oluşuyorsa, onlara “Hamileliğin maskesi” deniyor. Ayrıca meme uçlarınızda, gamze ve yara izlerinizde, kollarınızda ve vulvanızda kararmalar fark edebilirsiniz. Göbek deliğinizden pantolonunuza doğru inen koyu çizgi ‘Kara Çizgi’ olarak biliniyor. Bu koyu bölgeler doğumdan sonra geçecektir. Güneşten korunmayı ihmal etmeyin.?

Karnınız büyüdükçe bahaneniz “İki kişi için yiyorum” olabilir. Fakat üçüncü trimestera ulaşmadan kalorilerinizi fazla arttırmanıza gerek yok. Kalorilerinizi doğru şekilde almanız; sağlıklı bir diyet ile kendinizin ve bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamanız için yeterli.

Hamilelikte bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Hafta Hafta Hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hafta Hafta Gebelik Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik Beta HCG, Hafta Hafta Gebelik kız bebek isimleri, Hafta Hafta Gebelik erkek bebek isimleri, Hafta Hafta Gebelik Hafta Hafta Gebelik.
] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.