[single_loop]

Hafta Hafta Gebelik – 18. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik – 18. Hafta Gebelik
[Resim: hafta18.png]

Mutlu edici gelişmelerde bu hafta; Mucizenizin, bebeğinizin bu hafta eşsiz parmak izleri oluştu. Angel Heart

Hamileliğinizin 18.haftasında bebeğiniz artık çok daha iyi duyabilir ve onunla iletişime geçmek size daha keyifli gelecektir. Hem sizin hem babasının sesini duyabilecek olan bebeğinizle fırsat buldukça konuşun ve ona şarkılar söyleyin. Konuşma esnasında karnınıza dokunursanız sizi hissedecektir. Ona klasik müzik dinletmekte seçenekleriniz arasında. Bebeğinizle ne kadar çok iletişime geçerseniz ilerleyen haftalarda sesinizi o kadar iyi tanıyacaktır. Sizin kalp ritminizi ve organlarınızdan gelen sesleri duyabilir. Kendi kalp ritmi ise dışarıdan gelen seslere göre değişiklik gösterebilir. Eğer bir müzik konserine giderseniz size bebeğiniz de eşlik edebilir ve zıplar gibi hızlı hareketler yapabilir. Blush

18. gebelik haftasında bebeğin cinsel organları gelişmiştir. Kız bebeklerde milyonlarca yumurta oluşmuştur ve doğumda bu sayı 1-2 milyona iner. Bebeğiniz kız ise rahmi ve vajina oyuğu oluşmaya başlamıştır. Erkek bebeklerde ise prostat gelişimi bu hafta tamamlanır. Testisleri henüz karın boşluğundan yumurtalık torbasına inmemiştir. Hem erkek hem de kız bebekte meme bezleri ve meme uçları gelişmiştir. 18 haftalık bebeğin bağırsaklarında mekonyum adı verilen dışkı oluşmaya başlar.

Gebeliğinizin 18. haftasında bebeğinizin uykusu geldiğinde esneyebilir. Hıçkırdığını, sanki art arda minik zıplamalar halinde hissedebilirsiniz.

18. hafta bebeğinizin gözleri kapalı da olsa, onları sağa ve sola hareket ettirebilir. Bebekler anne karnında 20 dakika – 2 saat arasında uyuyabilirler.

[Resim: nar-1.png]

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

Hamileliğin 18. haftasında bebeğin boyu 15-17 santim, büyükçe bir patates veya büyükçe bir nar kadardır. Ağırlığı yaklaşık 190-200 gramdır.

[Resim: 18haftahamile.png]

Anne Adayındaki Değişiklikler

Yorgun, enerjisiz hissediyor olabilirsiniz. Bu yaygın belirti çoğunlukla hormon değişikliğinden ve daha yoğun çalışan kalbinizden kaynaklanmaktadır. Tansiyonunuz normalden düşük olabilir. Otururken veya yatarken daha dikkatli olmanız gereken dönemdesiniz. Otururken ve yattığınızda yavaşça kalkın. Gün içerisinde sıkça ve hafif yemekler tüketerek kan şekerinizi dengelemeye çalışın.NGün içinde bolca sıvı tüketmeye özen gösterin.

Yatakta yan yatın. Eğer sırtüstü yatarsanız, rahiminiz büyük bir damarı tıkayıp, kanın kalbinize geri gitmesine neden olabilir. Bir yastığı belinizin altına veya bacaklarınızın arasına yerleştirerek, konforlu bir pozisyonda uyumaya dikkat edin.

Hamilelikte bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Hafta Hafta Hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.