Hafta Hafta Gebelik – 17. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik – 17. Hafta Gebelik
[Resim: hafta17.png]

Bir yandan içeride olup bitenleri ve ondaki gelişim aşamalarını merak ederken, bebeğinizin içinizde büyüdüğünü hissetmek dünyanın en kıymetli duygularından biri olacak. ?

17 haftalık hamilelikte bebeğinizin vücudunda kollar, bacaklar, baş ve gövde birbiriyle orantılıdır. Derisindeki değişimler devam eder; artık yağlanmaya ve ter bezleri gelişmeye başlar. Bu yağlar onu korumaya alır. Aynı zamanda da vücudunda ısı üretimini sağlayarak bebeğinizi sıcak tutar. Gebelikte 17. haftada bebeğinizin meme bezleri ve meme uçları oluşuyor.

Plasenta, bebeğinizle birlikte büyümeye, bebekle anne arasındaki alışverişi sağlamaya ve karbondioksiti filtrelemeye devam eder. 17 haftalık bebek bu hafta kalsiyum depolamaya başlayacak. Bu sebeple kalsiyum içerikli beslenmeye devam etmenizde yarar var.

Hamilelikte haftaların hangi aya denk geldiği genellikle merak konusudur. Peki, 17 hafta kaç aydır? Gebelikte 17. hafta ile hamilelikte 4. ayın sonuna gelmiş bulunuyorsunuz.

[Resim: aayva.png]

Kalp Atışı

Gebeliğin 17. haftasında bebeğin kalp atışları beyin tarafından düzenlenmeye başladı. Bu sebeple önceki haftalara göre biraz daha sakin.17. haftada, kalbi dakikada 140-150 defa atabiliyor. Solunum sistemi de gelişiyor; göğsü solunum hareketleri yapıyor.

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

Hamileliğin 17. haftasında bebeğin boyu 13-14 santim, bir ayva kadardır. Ağırlığı yaklaşık 140 gramdır.
[Resim: 17haftahamile.png]

Anne Adayındaki Değişiklikler

Daha önceki haftalarda bebeğiniz hıçkırmaya başlamıştı, ama bu hıçkırıkları hamileliğin 17. haftasında ilk kez hissedebilirsiniz.

Kendinizi dengesiz hissetmeye başlamış olabilirsiniz. Göbeğiniz büyüdükçe yer çekim merkezi değişiyor. Bu yüzden zaman zaman ayaklarınız üstünde dengesiz hissetmenize neden oluyor. Düşmenize neden olabilecek durumlardan kaçının. Düz ayakkabı giyin.

Bu dönemde travmalar sizin ve bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Arabaya bindiğinizde kemerin alt kısmını göbeğinizin altında tutun ve belinizden omuzlarınıza uzanan kısmı göğüslerinizin arasına alın. 17.haftada kilo almaya devam edeceksiniz. Bu sizi önce endişelendirebilir. Ama iyi besinler almaya odaklanmalısınız.

Cildinizde bazı değişiklikler olabilir. Vücudunuzu bu döneme hazırlamak için özellikle göğüs ve karın bölgesinde cildiniz esneyecektir. Kuruluk yaşayabilirsiniz. Bu durum kaşıntı yaratabilir. Fakat özel kremlerin yardımı ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Hatta hamilelik izlerinden bile korunabilirsiniz. Hamileliğin devamında yüzünüzde koyulaşan veya kahverengi olan noktalar ya da kırmızı noktalar belirebilir. Bu noktalar genişleyen damarcıklardan kaynaklanıp, genelde doğumdan sonra kaybolurlar.

Hamilelikte bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Hafta Hafta Hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.