17 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 17 Aylık!

[Resim: 17ay.png]

 

17 AYLIK OLDUM!

Bebeğimiz yelek, hırka gibi önden arkaya açılan kıyafetinin bir kısmını üstünden çıkarabilir. Hatta bezini bile çıkarmayı öğrenmiş olabilir.

Kelimeleri birleştirebilen bebeğimiz çığlık atarak sesini keşfetmeye çalışır.
Oyunlarında oyuncak bebeğini besleyebilir.
Bu ayda bebeğimiz bir nesneye aşırı bağlanabilir. Bunlar bir hırka, şal, battaniye ya da oyuncak olabilir. Çünkü korkma duygusunu öğrenen bebeğimiz bu şekilde kendini rahatlatma ihtiyacı duyar. Güven duyma duygusu onu parmak emmeye itebilir.
Bu aylarda bize öncekinden daha fazla bağlanabilir.

Bebek bazı koşullarda kendince oluşturduğu rahatlama hareketleri yapabilir. Örneğin, uyku öncesinde ayaklarını karyola kenarlarına defalarca vurmak.
Bebeğimizin yeni geliştirmeye çalıştığı becerilerini deneyebilmesi için ona ortam oluşturarak gelişine katkıda bulunabiliriz.

[Resim: ay17.png]

Bebeğimize dikkat ederken çok korumacı olmamalıyız  bu, bağımsızlık kazanmasını engelleyebilir.
Bu dönemde bebeğimizin aktiviteleri çoğunlukla motor becerilerini geliştirmeye yöneliktir.
Bebeğimizin beslenmesi bu dönemde 3 ana öğün 2 ara öğün şeklinde olmalıdır. Doğal gıda maddeleri tüketmesine dikkat etmeliyiz.
Bebeğimizin gündüz uykusu tek sefere düşmüş olabilir.
Bu konuda farklı görüşler olsa da tuvalet eğitimi için en ideal sürenin 2-2,5 yaş aralığı olduğu düşünülüyor. Yani biraz daha beklememiz lazım.
Her bebeğin farklı bir birey olduğunu unutmadan uyabileceği ölçüde kurallar koymak gerekir. Bu çocuğumuzu daha mutlu ve sosyal yönden daha gelişimci kılar. Bu kurallar konusunda katı değil daha çok sınırları olan bir profil sergilemeliyiz. Ayrıca tutarlı hareket etmemiz bebeğimizin kurallara uymasını kolaylaştırır.

Ay ay bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Ay Ay Bebek Gelişimi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.