Hafta Hafta Gebelik – 16. Hafta Gebelik

[Resim: hafta16.png]

Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeye hazır mısınız?  Smile 

Bebeğiniz artık çok aktif. Bütün kaslarını kullanıp, kollarını hareket ettirip ellerini birleştirebiliyor. Elleriyle kavrama hareketleri yapabilir ya da göbek kordonunu tutabilir.Sinir sistemi geliştikçe hareket kabiliyeti de gelişecek. Bebeğinizin 16.haftasında  göz kapakları ve kirpikleri de gelişiyor; gözleri yavaş yavaş hareket edebiliyor. Bebeğin diş tomurcukları daha da belirgin olmaya başlar.
Derisi yavaş yavaş kalınlaşır. Saç telleri kalınlaşmaya başlar. Yüz mimikleri yapmaya devam ediyor fakat bunları kontrollü yapmıyor. Bacakları tamamen gelişti, kafası iyice dikleşti. Kulakları da son halini almak üzere. Ayak tırnakları ise çıkmaya başladı. İç organlarında da gelişmeler var. Örneğin kalbi kan pompalıyor ve gelişimi devam ettikçe miktarı artacak.

Kız bebeklerin bu hafta yumurtalıklarında yüz binlerce yumurta oluşur. 16 haftalık bebek anne karnında minik ayakları ile tekmeler atabilir. Gözleri ışığa karşı daha hassas hale gelir. Kulakları duymaya başlamıştır.

[Resim: armut.png]

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

Hamileliğin 16. haftasında bebeğin boyu 11-12 santim, bir armut kadardır. Ağırlığı yaklaşık 100 gramdır.

 

16 Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur mu?

Doktorunuz daha önce bebeğinizin cinsiyetini göremediyse, bu hafta büyük oranla cinsiyet tahmini yapabilir. Ancak bazı bebekler pozisyon dolayısıyla buna izin vermezler. Eğer bebeğiniz erkekse doktorunuzun cinsiyeti görebilme ihtimali yüksektir. Bu sebeple de doktorunuz, 16 haftada cinsiyeti söyleyemezse hayal kırıklığı yaşamayın.

16 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?

16 haftalık hamilelikte bebeğinizin hareket ettiğini hissedebilirsiniz! Küçük tekmeleri tıpkı bir kelebeğin kanat çırpması gibi hissedilir. Genelde ikinci veya üçüncü gebeliklerde bebeğin hareketleri 16. hafta civarında hissedilir. Eğer ilk bebeğiniz ise hareketleri hala hissetmemeniz normal, muhtemelen 20. haftadan sonra hissedebilirsiniz.

Üçlü veya Dörtlü Test

Gebeliğin 16. ve 20. haftası arasında doktorunuz, Üçlü Test veya yeni geliştirilmiş olan Dörtlü Test önerebilir. Üçlü Test ve Dörtlü Test arasındaki fark, Dörtlü Test’in daha kapsamlı tarama içermesidir. İkili Test’inizde risk tespit edilmediyse, doktorunuz bu testleri önermeyebilir. Bu testlerde yaşınız gibi faktörlerle birlikte, bebeğin Nöral Tüp Defekti, Down Sendromu veya diğer Kromozomal Defektlere sahip olma riski değerlendirilir.

Üçlü Test ve Dörtlü Test risk teşkil etmez. Bu testte eğer genetik bir sorun olabileceği riski tespit edilmişse doktor anne adayına amniyosentez gibi ek testler önerebilir. Bu testler risk tahminlerini arttırmakla birlikte bazen hatalı sonuçlar bile verebilirler ve bebek açısından risk içerebilirler. Bu konuda karar anne-babaya bırakılır

[Resim: 16haftahamile.png]

Anne Adayındaki Değişiklikler

16. hafta gebelikte rahminizin ağırlığı yaklaşık 230-250 gram civarındadır. Rahim etrafındaki kaslarda gerginlik ve esneme olabildiği için 16 haftalık gebelikte kasık ağrısı hissedebilirsiniz.

Bu haftalarda iştahınız artabileceği için kilo alımınıza dikkat edin. Şekerli ve karbonhidratlı yiyeceklere dikkat ederseniz ve aşırı yemezseniz fazla kilo almazsınız.

Her geçen gün şişen karnınızla kendinizi güzel hissetmeyebilirsiniz. Ama emin olun, yüz ve dudaklarınızda oluşan dolgunluk ve cildinizde oluşan parlama sayesinde eşiniz de dahil herkes, sizin çok güzel olduğunuzu düşünecektir. Her zamanki gibi bakımlı ve özenli olmaya gayret ederseniz kendinizi çok iyi hissedersiniz.

16. haftalık hamilelikte hem progesteron hormonunun etkisi hem de rahminizin bağırsaklarınıza yaptığı baskı, bağırsak kaslarının tembelleşmesine ve bu da kabızlık sorununa neden olur. Bu, elbette tüm anne adaylarının kabız olacağı anlamına gelmiyor. Genellikle her iki gebeden 1’i kabızlık sorununu yaşar. Bol lifli beslenmek, bol su içmek ve hareket etmek kabızlık sorunu için en iyi çözümdür.

16 hafta gebelikte idrarınızda şeker tespit edilirse, doktorunuz kan şekerinizin oranını öğrenmek için kan testi ve ağızdan şeker yükleme testi isteyebilir. Günümüzde şeker yükleme testi, rutin testler arasına girmekle beraber anne adayının onayı ile yapılır. Testin yapılması gebelik şekerinin tespit edilmesi açısından büyük önem taşır. Çünkü gebelik şekeri, bebeğin aşırı kilolu doğmasına ve hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından bazı riskli durumlara sebebiyet verebilir. Gebelik şekeri tespit edilen anne adaylarına şeker alımının kontrol altında tutulduğu bir diyet önerilerek şeker içerikli yiyeceklerde kısıtlamaya gidilir.

Hamileliğin 16. haftasında gebeliğe bağlı şeker hastalığı tespit edilen anne adaylarının yüzde 97’sinde doğum sonrası kan şekeri normale döner. Gebelik şekeri tespit edilen anne adayları düzenli doktor kontrolü yaptırmalı ve diyet programlarına uymalıdır.

Hamilelikte bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Hafta Hafta Hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hafta Hafta Gebelik Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik Beta HCG, Hafta Hafta Gebelik kız bebek isimleri, Hafta Hafta Gebelik erkek bebek isimleri, Hafta Hafta Gebelik Hafta Hafta Gebelik.
] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.