Hafta Hafta Gebelik – 15. Hafta Gebelik

[Resim: hafta15.png]

Şu an bol sıvı almanız her zamankinden çok daha önemli. Bol sıvı almalı dönemden merhaba! ☺️

15.haftada bebeğiniz kollarını ve bacaklarını eklem yerlerinden çok daha hızlı hareket ettirebilir. Bacakları kollarından daha uzundur. Başını sağa sola çevirebilir. İçeride taklalar, yumruklar ve tekmeler atacak kadar hareketli olan bebeğinize bu hareketleri yapabilmesini sağlayan 3lü damar sisteminden oluşan göbek bağının esnek yapısıdır.15 haftalık bebek istemsiz olarak şaşırma, üzülme, kızma, gülümseme gibi mimikler yapabilir.

Gebeliğin 15. haftasında derisi hala incedir. Deri altındaki yağ miktarı hala azdır. Bebeğin Lanugo adı verilen ince tüyleri çıkmıştır. Büyük bir kısmı doğum öncesi, bir kısmı da doğumdan sonra dökülen bu tüylerin; bebeğin derisinde yağ oluşumu tamamlanana kadar onu sıcak tuttuğu tahmin edilir. 36. haftadan önce doğan bebeklerde bu tüyler hala dökülmemiştir.

Bebeğinizin kemikleri doğuma kadar sertleşmeye devam eder fakat tam olarak sertleşmez, esnekliğini korur bu da rahat bir doğum olmasını sağlar.

[Resim: 15-greyfurt.png]

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

Hamileliğin 15. haftasında bebeğin boyu 10-11 santim, orta boy bir grefyurt kadardır. Ağırlığı yaklaşık 70 gramdır.

Anne Adayındaki Değişiklikler

Gebeliğinizin 15.haftasında değişimler yaşamaya devam edeceksiniz. Özellikle dişler ve dişetlerinde bakteri, plak oluşumunda artış ve iltihaplanma yaşayabilirsiniz.
Burnunuzun daha fazla aktığını, daha fazla salya salgılandığını ve daha fazla terlediğinizi gözlemleyebilirsiniz. Bunun sebebi ise vücudunuzda sıvı miktarının artmasıdır. Burun kılcalları genişlediğinden dolayı  kanamaların görülmesi yaygındır.

Bu dönemde bağışıklık sisteminiz oldukça zayıfladığından enfeksiyon ve soğuk alma gibi şikâyetleriniz olabilir. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız.

[Resim: 15haftahamile.png]

Zihinsel açıdan hafızanızın eskisi kadar keskin olmadığını hissedebilirsiniz. Dikkat süreniz de kısalmış olabilir.

Bol bol sıvı alın. Şu an bol sıvı almanız her zamankinden çok daha önemli. Suya ilave olarak süt, meyve suyu ve çorba gibi sıvı gıdalar da tüketilmeli. Fiziksel aktivitelerden sonra ve sıcak havalarda daha fazla sıvı tüketmeye dikkat edin.

Hamilelikte 15. hafta kendinizi tam bir hamile gibi hissedebilirsiniz. Kıyafetleriniz artık üstünüze olmaz, gelsin hamişlik kıyafetleri Smile

Hamilelikte bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Hafta Hafta Hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.