Hafta Hafta Gebelik – 14. Hafta Gebelik

[Resim: hafta14.png]

Rahatsızlıkların hafiflediği, enerjinizin geri geldiği, sabah bulantılarınızın ve tuvalete gitme ihtiyacınızın azaldığı hamileliğinizin 14.haftasına merhaba!☺️

Hamileliğinizin 14. haftasında bebeğin organları gelişimine devam eder. Boynu eskiye göre biraz daha uzamıştır. Vücudu artık daha dik durur fakat hala ince bir görünüme sahiptir.

14. haftada bebeğinizin kemikleri sertleşmeye devam eder. Ve kemiklerdeki bu sertleşme (kemikleşme süreci) çocukluk dönemi bitene kadar devam edecektir. Kulağın iç kısmındaki kemikler sertleşiyor. Sesleri yakında duymaya başlayacak.

Bebeğinizin gözleri hala kapalı olsa da gözleri birbirine artık daha yakın mesafede. 3-6 aylık hamilelik dönemini gözleri kapalı geçirecek. Ama annesinin karın duvarından yansıyan ışıklara karşı duyarlı olup o ışıkları fark edebilecek. Bu haftada Bebeğiniz erkek ise prostat oluşuyor, kız ise yumurtalıklar pelvise doğru ilerliyor. Saçları, kaş ve kirpikleri de gelişmeye başladı.

Gebeliğin 14. haftasında bebeğin beyni gelişmeye devam eder. Beyin, sinirler ve kaslar arasındaki bağlantıların gelişimi tamamlanmak üzeredir. Geçtiğimiz birkaç hafta yüzünde kontrolsüz de olsa çeşitli mimikler yapmaya başlamıştı, bu hafta mimikleri daha da ilerletti; suratını asabilir, ekşitebilir veya gülümseyebilir. Emme refleksi devam etiği için ara sıra başparmağını emebilir ve ultrasonda bu ana denk gelebilirsiniz.

Gebeliğinizin 14. haftasında plasenta, büyümeye ve bebeğin gelişimi için hormon üretmeye devam eder. Doğuma kadar bebeğin ihtiyacı olan besin ve oksijeni sağlar. Plasenta bir süzgeç görevi de görür. Annenin almak zorunda olduğu ilaç gibi bazı faktörlerin etkisini de azaltma görevi vardır.

[Resim: %C5%9Feftali.png]

 

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

Hamileliğin 14. haftasında bebeğin boyu 8-9 santim, orta boy bir şeftali kadardır. Ağırlığı yaklaşık 43-45 gramdır.

[Resim: 14haftahamile.png]

 

Anne Adayındaki Değişiklikler

14.Haftada bebeğinizi biraz daha yukarıda hissedebilirsiniz. Vücudunuz artık hormonel olarak dengeye oturdu. İkinci 3 aylık süreçte kendinizi iyi hissedeceksiniz ve iştahınız artacak. Mide bulantıları ve kusmalar azalacak veya tamamen bitecek. Maalesef bazı anne adayları için durum böyle olmayabilir, kendilerini hala iyi hissetmeyebilir ve bu his doğuma kadar sürebilir.

Ara sıra bitkinlik hissi yaşayabilirsiniz. Tansiyonunuzda düşüşler olabilir. Sindirim güçlüğü yaşayabilir, gaz ve şişkinlik hissedebilirsiniz. Kabızlığınız devam edebilir. Artan kan basıncından dolayı burun kanamalarınız ya da diş eti kanamalarınız olabilir

Gebeliğinizin 14. haftasında el ve ayaklarınızda ve bileklerinizde hafif şişmeler başlayabilirsiniz. Varis sorunu yaşamaya başlayabilir ve bu durum ağrı hissetmenize neden olabilir. Bundan dolayı uzun süre ayakta kalmamanız ve bacaklarınızı ara sıra uzatmanız da varis sorunu yaşamanızı engelleyebilir. Ayrıca varis çorabı giymek de iyi gelebilir. Gebelikte 14 haftada bazen vajinal akıntınız olabilir. Rengi beyaz ise endişelenmeyin. Sarımsı renkte ve kötü kokulu ise durumu doktorunuza haber verin.

Hamilelikte bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Hafta Hafta Hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hafta Hafta Gebelik Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik Beta HCG, Hafta Hafta Gebelik kız bebek isimleri, Hafta Hafta Gebelik erkek bebek isimleri, Hafta Hafta Gebelik Hafta Hafta Gebelik.
] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.