[single_loop]

Hafta Hafta Gebelik – 13. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik – 13. Hafta Gebelik
[Resim: hafta13.png]

Tebrikler güzel anne adayı! 13. hamilelik haftasında artık hamileliğinizin 4. ayına girdiniz yani tıp literatüründe 2. trimester adı verilen ikinci 3 aylık döneme giriş yaptınız. Bu demek oluyor ki hamileliğin en rahat ve keyifli geçeceği sürece hoş geldiniz.☺️

Gebeliğin 13. haftasında bebeğinizin yüzü vücuduna orantılı şekilde daha küçüktür fakat yüz özellikleri bu hafta daha da belirginleşmiştir. Alın bölgesi geniştir. Kulakları büyüdükçe normal şeklini almaya başlar. İç kulak ve orta kulak tamamen oluşmuştur. Bebeğinizin gözleri önceki haftalara nazaran yüzün ön kısmına daha da yaklaşmıştır. Gözleri renklenmiştir.

Hamileliğinizin bu haftasında minik mucizeniz uyanıkken çok aktif; esniyor, karnınızı tekmeliyor, içinizde dönüyor hatta küçük parmaklarını oynatıyor. Cildinde ince yumuşak tüyler belirmeye başladı. Emme ve yutma refleksleri güçleniyor. Cinsel organları; yumurtalıklar, testisler gelişti. Önümüzdeki haftalarda cinsiyetini (utanmaz ve gösterirse☺️) öğrenebilirsiniz. Karaciğeri çalışmaya başladı ve pankreası insülin üretmeye başlayacak.

[Resim: limon.png]

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

Hamileliğinizin 13. haftasında bebeğin boyu yaklaşık 7-8 santimdir. Bebeğinizin büyüklüğü ise bir limon veya mandalina büyüklüğü kadardır. Önümüzdeki haftalarda bebeğinizin oranları dengelenecek. Şu an kafası vücudunun 1/3’ü kadardır. Ağırlığı yaklaşık 22-25 gramdır.

Kalp atışı

Kalbi geçen haftalara göre bir tık daha yavaşlamakla beraber hala hızlı atar.

[Resim: 13haftahamile.png]

Anne Adayındaki Değişiklikler

13.Hafta hamilelikte göğüsleriniz ve süt kanallarınız emzirmeye hazırlanıyor. Yakında “Kolostrum adı verilen sıvıyı üretmeye başlayacaklar. Kolostrum, besinlerle dolu ve bebeğinizi ilk besleyecek süttür. Göğüsleriniz büyüdükçe ağırlaşma ve sertleşme sürecine girecektir. Bu süreçte göğüslerinizin doğal değişimini engelleyebilecek ve elişen süt kanallarına zarar verebilecek sütyenleri kullanmamanızı tavsiye ediyor ve bu sıralarda telsiz sutyen kullanmanızı öneriyoruz.

Bu haftalarda vajinal akıntınızın arttığını gözlemlemiş olabilirsiniz. Bu tamamen normal bir durum ve hamileliğiniz boyunca artarak devam edecek. Bu akıntı östrojen artışından ve pelik bölgedeki kan dolaşımının hızlanmış olmasından kaynaklanıyor.

Gebeliğinizin bu döneminde libidonuzun yükselme ihtimali yüksek. Hamileliğiniz süresince cinsellik anlamında gel-gitler yaşayacaksınız. Zaman zaman istekli, zaman zaman isteksiz olabilirsiniz. En iyisi bu konuyu akışına bırakın ve bedeninizin isteklerini dinlemeye çalışın.

Hamilelikte bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Hafta Hafta Hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.