Hafta Hafta Gebelik – 12. Hafta Gebelik

[Resim: hafta12.png]

Mucizeniz içinizde büyürken bu hafta heyecanlandırıcı gelişmeler yaşayacak.12 haftalık olan bebeğiniz rahminizin içinde tırmanabilir, ters durabilir geriye doğru gerinebilir, hatta takla bile atabilir. O minik bacaklarıyla tekmeler atabilir. Kollarıyla adeta boks hareketleri yapar. Muhtemelen içeride çok eğleniyor ve keyfi de oldukça yerinde. Smile

Bebeğinizin sindirim sistemi çalışıyor ve sindirim kasları esnemeye başlıyor. Buna doğduktan sonra, yediklerini bağırsaklarından itebilmek için ihtiyacı olacak. Ağzında, sonrasında süt dişleri olacak 20 küçük tohumcuk oluşuyor.

Ses telleri doğduktan hemen sonra kullanılmak üzere tamamlandı. Kemik ilikleri akyuvarları üretmekle meşgul. Akyuvarlar onu doğduktan sonra enfeksiyonlara karşı koruyacak.Vücut gelişimi tamamlanmak üzere. Artık organlarının olgunlaşacağı dönem başlayacak ve bu süreç tam 28 hafta sürecek.

[Resim: mürdüm-eriği.png]

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

Hamileliğin 12. haftasında bebeğin boyu yaklaşık 5-6 santim, bir mürdüm eriği kadardır. Ağırlığı yaklaşık 13-14 gramdır.

Kalp atışı

Doktorunuz size 12 haftalık bebeğin ultrason görüntüsünde kalp atışını dinletebilir. Kalbinin atış hızına çok şaşırabilirsiniz. Bu haftalarda bebeklerin kalp atış hızı 120-160 atımdır.
[Resim: 12haftahamile.png]

Anne Adayındaki Değişiklikler

Hamileliğinizin 4. ayını tamamlamanıza az kaldı.
Gebeliğinizin 12.haftasında rahminizin boyu irice bir greyfurt büyüklüğüne geldi. Rahminiz büyüdükçe yan taraflarınızda ara sıra kas ağrıları hissetmeniz normaldir. Güzel gelişmelerden biri rahminiz biraz daha yukarı yerleştiği için mesanenizde bir rahatlama hissedeceksiniz.

Hamilelikte ikili testi (11-14 testini) birkaç hafta içinde yaptırmalısınız. Bu testte bebeğinizin ense pilisi kalınlığına bakılacaktır.

12. hamilelik haftasında hamilelerin bir kısmında mide bulantısı, yorgunluk hissi yok denecek kadar azalabilir. Bunun yerini, bir canlanma ve enerjik olma hissi alabilir.
Artık karnınız belirmeye başladı. Özellikle, bu ilk hamileliğiniz değilse gebelik kıyafetlerinizi giymeye başlamış olabilirsiniz.

Hamilelikte bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Hafta Hafta Hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hafta Hafta Gebelik Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik Beta HCG, Hafta Hafta Gebelik kız bebek isimleri, Hafta Hafta Gebelik erkek bebek isimleri, Hafta Hafta Gebelik Hafta Hafta Gebelik.
] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.