12 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 1 Yaşında!

12 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 1 Yaşında!
[Resim: ay12.png]

 

12 AYLIK OLDUM!

12 Aylık Bebekler Neler Yapabilir?

Minicik bir bebekle başladığımız yolculuğun ilk yılı tamamlandı bile. Oysa gaz sancıları, uykusuz geceler, doydu mu acaba soruları lohusa anne psikolojisi derken geçmez gibi gelen zaman hızla aktı. Aslında uzun bir yolun 1. yaşıyla ödüllendirildik diyebiliriz.
Bebeğimiz doğduklarından itibaren bizi inceleyecek ve takip edecekler neler yaptığımızı gözlemleyecekler ve bir süre sonra o davranışları kendileri yapmaya başlayacaklardır. Bebeğimiz için rol model olmaya başladığınız bir süreçte olduğumuzdan daha dikkatli olmamız gerekecektir.

12 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğimiz artık elinden tutulunca kolayca yürüyebilir. Fakat bu tür dönüm noktalarının bebekten bebeğe değişiklik göstereceğini unutmamanız gerekir
Bebeğimiz birkaç kelime konuşmaya başlayabilir. Dikkat çekmek için konuşma ve ağlama dışında bazı sesleri kullanmaya başlar.

Bebeğimizin görüşü yetişkinlerle eşit düzeydedir. Bir nesnenin adı söylendiğinde onun ne olduğunu anlayabilir. Eşyaların ismini öğrenmeye çalışır. Kitaplardaki resimlere ilgi gösterir.
Bizim yaptığınız ev işlerini taklit eder.
Başparmağı ve işaret parmağını kullanarak küçük eşyaları tutar.
Bu dönemde bebeğimiz uyku ve yemek gibi eylemlere itiraz edebilir bunlara karşı inatçı davranışlar sergilemeye başlayabilir.

[Resim: 12ay.png]

Bebeğimiz hatalı davrandığında üzülür ve ebeveynleri tarafından beğenilen hareketi yineler. Bu  yüzden hatalı davranışlarına vereceğimiz tepkilere dikkat etmemiz gerekir.
“Anne” ve “baba” kelimelerinin anlamını bilir. Ailenin diğer üyelerine karşı bağlılık gösterebilir. Güvendiği kişilere gülümseyebilir ve onları kucaklayabilir. İnsanlarla oynamayı, oyuncaklarla oynamaya tercih eder. Karşılıklı oyun oynamaktan zevk alır.
Diğer çocuklarla oynaması boya kalemleri, renkli üçgen, kare, dikdörtgen şeklinde oyuncaklar, yumuşak bir top oynayabileceği hem de gelişimini destekleyen şeylerdir.
Bir yaşına ulaşan bebeğimize yürümesi ve keşfetmesi için alanlar oluşturmamızda fayda vardır
Bebeğimize çevresindeki eşyaları isimleri ile tanıtmak isimleri daha kolay öğrenmesini sağlayacaktır. Ayrıca doğru tekrar ettiğinde gülümseyerek aferin demek bebeğimizi yüreklendirecektir.
Bebeğimize çok fazla “hayır” dediğimizde bu tepkimiz etkisini yitirebilir, bu yüzden gerçekten gerektiği zaman kullanın. Onun her şeyi anladığını düşünerek yapmaması gereken şeyleri neden yapmayacağını anlatmalıyız.

Ay ay bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Ay Ay Bebek Gelişimi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.