Hafta Hafta Gebelik – 11. Hafta Gebelik

[Resim: hafta11.png]

Gebeliğinizin 11.haftasında bebek gelişimi sürecinde bebeğinizin beyni, ciğerleri ve böbrekleri gelişimlerinin bir kısmını tamamlayarak çalışmaya başladılar. Fakat doğuma kadar bu gelişme devam edecek. Bebeğiniz şu an da içinde yüzdüğü amniyotik sıvıda soluyabiliyor ve idrarını yapabiliyor. Emebiliyor, esneyebiliyor, yutabiliyor.

Bebeğinizin ses telleri de bu hafta oluşmaya başladı. Parmakları birbirinden ayrıldığı için yakında ellerini açıp kapayabilecek, ayaklarını ve göbek bağını tutabilecek. Yüz gülümsetebilecek bir gelişme daha, tekme atmayı öğrendi ve çok seviyor. Smile Dokunma duyusu gelişmeye devam ettiği için bebek artık dışarıdaki uyarılara refleks olarak yanıt verebilir. Örneğin; annenin karnına el ile bastırıldığında bebek refleks şeklinde kaçma hareketi yapabilir.Tüm bu gelişmeler, beyinde ilk öğrenmenin gerçekleşmeye başladığını gösterir fakat henüz herhangi bir acı hissetmez. Gebeliğin 11. haftasında tat alma duyusu da gelişmeye başlar. 

[Resim: kayısı.png]

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

Hamilelikte 11. haftada bebeğinizin boyu yaklaşık 4-5 santim arası küçük bir kayısı kadardır. Fakat gelişimi zaman geçtikçe hızlanacak ve bir hafta sonra boyu şimdikinin 2 katı uzunluğunda olacaktır. Ağırlığı yaklaşık 7 gramdır.

Kalp Atışı

11. gebelik haftasında fetüs büyüdükçe kalp atımı hızı yavaşlar. Kalbi 160 atımın altına inerek daha yavaş atmaya başlar.

[Resim: 11haftahamile.png]

Anne Adayındaki Değişiklikler

Bu hafta göbeğiniz hafifçe beliriyor, hatta belki pantolonunuzu kapatırken zorluk çekiyorsunuz. Hamileliğin 11. haftası süresince mide bulantınız yavaş yavaş azalmaya başlayabilir. Kendinizi daha enerjik hissetmeye başlayacaksınız. Hormonel değişkenliğiniz nedeniyle kabızlık ve mide ekşimesi çekiyor olabilirsiniz. Mide bulantınız besin çeşitliliğinizi kısıtladığı için kilonuzda bir değişiklik olmamış olabilir. Genelde kadınlar ilk 3 ayda sadece 1-2,5 kilo alır. İştahınız yakında geri gelecek ve haftada yarım kilo almaya başlayacaksınız.
Bu günlerde daha aç hissedebilirsiniz; bu iyi. Sabah bulantılarınız geçiyor ve iştahınız kabarmaya başladı. Artık hem kendiniz hem de bebeğiniz için besleniyorsunuz ama bu noktada asıl önemli olan doğru ve sağlıklı beslenmeniz.
.
NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.