[single_loop]

1 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 1 Aylık!

1 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 1 Aylık!

1 AYLIK OLDUM!

9 aylık bir maratonun ardından yepyeni bir kapı aralandı hayatında. Sadece bir bebek değil aynı zamanda bir annede dünyaya geldi hatta bir baba…Şimdi bu yeni hayat mutluluğun belki de binlerce soru ,kaygı, endişeyi de içinde barındırıyor. Ama unutma ki  sevgili anne yalnız değilsin. Hissettiğin hiçbir duygu yanlış değil insan olmanın gereği ve bu süreçte bütün annelerin geçtiği bir yol…Bu dönemde duygularını kabullenmek her şeyi daha da kolaylaştıracak. Bu döneme kolay adapte olmak için yanında rahat edebileceğin tecrübeli birisinin olması senin için işleri kolaylaştırabilir. Ve  şimdi gelelim minik yavrumuza bakalım bu yolculuğun birinci ayında onu neler bekliyor.

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı 

Bebeğiniz bir aylıkken ortalama 3500 – 4400 gram arasında olmalıdır.

1 aylık kız bebeklerde kilo; alt sınır 2950 gr ortalama kilo 4000 gr. üst sınır ise, 5400 gr. dır. 1 aylık erkek bebeklerde kilo;alt sınır; 3000 gr. ortalama kilo 4500 gr. üst sınır ise, 5750 gr. olarak ifade edilir.
.
1 aylık kız bebeklerde boy;alt sınır 50 cm, ortalama boy 55 cm, üst sınır ise, 59 cm’dir.
1 aylık erkek bebeklerde boy;alt sınır 51 cm, ortalama boy 55 cm. üst sınır ise, 60 cm’dir.

Bebeğin Görmesi

Bir aylık bebeğinizin görüşü net değildir ve görüş mesafesi oldukça kısadır. Doğduğu zaman görüş mesafesi 6-12 cm’dir. İlk ay içerisinde sizi tanıdıkça göz teması kurmak ilgisini çekmeye başlayacaktır.

Bebeğin İşitmesi

Bebeğimiz bu aydan itibaren insan seslerine oldukça duyarlı. Anne karnında en çok duyduğu seslerden biri sizin sesiniz olduğundan onu rahatlatmak için bu fırsatı değerlendirip bol bol bebeğimizle konuşabilir ona ninniler söyleyebiliriz. Bebeğimiz duygularını ifade etmek için çeşitli sesler çıkartacaktır bizimde ona aynı şekilde karşılık vermemiz iletişime geçtiğini düşünmesini  sağlayacaktır ve aynı zamanda iletişimin önemini kavramasını da sağlar.

Bebeğin Sindirim Sistemi

Bebeğimiz yeni doğduğunda günde 4-5 kez kaka yapar. Bazı durumlarda bu rakamın üzerine bile çıkabilir. Büyüdükçe ve sindirim sistemi güçlendikçe de daha az kaka yapmaya başlayacaktır.

Bebeğin Uyku Düzeni

Bebeğimiz gece-gündüz ayrımını genelde ilk 3 ay içinde yapabilir fakat şu an bu ayrımın farkında değil. Bunun için bebeğimiz gece gündüz uyuyabilir. 1 aylık bebekler genelde günde toplam 17-18 saat uykuya ihtiyaç duyabilirler. Hatta onların ilk günlerde 20 saat uyuduğunu bile görebiliriz. Eğer bebeğimiz uzun süre uyanmıyorsa (uykusu 5-6 saati buluyorsa) onu uyandırıp emzirebilir ve altını değiştirebiliriz. Bu dönemde emzirerek sarılık olmasının önüne geçebiliriz.

Bir Aylık Bebek Sahibi Annelere Tavsiyeler

Endişeli değil, mutlu olun. Bu bir süreç zor olsa da geçecek ve hatta beklediğinizden hızlı geçecek. O yüzden anın mucizenizin güzelliğine odaklanın ki hiçbir anı kaçmasın.
Süt üreten bezleriniz çalışmaya başladı, bebeğimizi emzirmeye gayret edelim: Çünkü bebeğimiz için anne sütü en sağlıklı ve faydalı gıda. Salgılanan konjestiyonun etkisi biraz rahatsız günler geçirebiliriz ama bu çok kısa ve geçici bir süreçtir bu bizi yıldırmasın. Bebeğimiz emmeye alışana kadar rahatsızlığımızı gidermek için ılık duş alabilir, emzirmeden önce göğüslerimize ılık kompres uygulayabiliriz. Bebeğimizi 2-3 saat aralıklarla emzirebiliriz. Ne kadar sık emzirirsek o kadar rahat hissederiz. Bolca sıvı tüketmeliyiz. Emzirdiğimiz göğsü değiştirmeliyiz. Sonrasında ılık kompres uygulayarak rahatlama sağlayabiliriz.

Bebeğimiz gerçek dünyayı tanıyor

Karnımız bebeğimiz için sıcak ve rahat bir ortamdı, bebeğimizin orada keyfi yerindeydi. Gerçek dünyaya ve duygularına alışması biraz zaman alacak. Şu an hemen hemen tüm vaktini sadece uyku ile aktif ve pasif uyanıklık hali içinde geçiriyor. Bu yüzden henüz karakterine dair izlenimimiz olması zor. Bebeğimiz bizimle sadece ağlayarak iletişim kurabiliyor olsa da biz onunla konuşabilirsiniz. Çünkü bizim sesimizi diğer seslerden ayırabiliyor. Tutulmak, öpülmek, sevilmek ve ona ilgi duyulması çok hoşuna gitmeye başlayacak.

Stresliyiz ama geçecek!

Şu an en iyi hissetmemiz gereken dönemlerden birindeyiz. Doğum telaşını atlattık ve bebeğimiz kollarımızda. Ama yine de endişeli ve kaygı dolu hissediyor olabiliriz. Bebeğimizle vakit geçirdikçe ne kadar tecrübesiz olduğumuzu fark ediyor ve bu yüzden aşırı stres altında hissediyor olabiliriz. Doğumdan sonra yaşadığımız hormonal bozukluklar da ruh halinizi etkiliyor ve depresif hissetmemize neden oluyor. Bu duyguların normal olduğunu unutmayalım. Duygularınızı güvendiğimiz ve sevdiğimiz insanlarla paylaşabilir, çocuğu olan insanlar ya da yakınlarınızla fikir alışverişinde bulunabiliriz. Eğer bu olumsuz hisleriniz birkaç haftadan daha fazla sürer ya da şiddetlenirse doktorumuza danışmalıyız.

Ay Ay bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Ay Ay Bebek Gelişimi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.